Hlavní obsah

V Evropě přibývá případů horečky dengue

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Odborníci spojují nárůst onemocnění s komárem tygrovaným. Původem jihoasijský druh se usídlil ve 13 evropských zemích včetně Francie, Španělska a Řecka.

Článek

Případů horečky dengue, kterou přenáší komár tygrovaný, v Evropě přibývá, píše BBC.

Zatímco v roce 2022 jich bylo místně zaznamenáno 71, loni to bylo 130, informovalo Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Komár tygrovaný (Aedes albopictus), původem z jihovýchodní Asie, je považován za nejinvaznější druh komára na světě a nyní se ze svého jihoevropského „základního tábora“ šíří po kontinentu.

Podle ECDC se usadil v několika zemích Evropy, mimo jiné v Rakousku, Francii, Německu, ale také v Česku, Nizozemsku a na Slovensku.

Vyskytuje se mimo jiné i na severu Paříže, kde se koncem července uskuteční olympijské hry. Úřady ho monitorují a chytají do pastí.

„Evropa již nyní pozoruje, jak změna klimatu vytváří příznivější podmínky pro invazní komáry, kteří se šíří do dříve nezasažených oblastí a infikují více lidí nemocemi, jako je například horečka dengue,“ uvedla ředitelka ECDC Andrea Ammonová.

Centrum lidem doporučilo, aby ze zahrad či balkonů odstranili stojatou vodu, kde se komáři mohou množit. A aby používali repelenty a sítě na oknech a dveřích.

Komáři tygrovaní šíří nejen horečku dengue, ale i nemoci jako žlutá zimnice, chikungunya a virus zika, které se donedávna obvykle vyskytovaly pouze v některých částech Afriky, Asie a Ameriky.

Dengue začíná příznaky podobnými chřipce, ale může se stát vážnou a v některých případech i smrtelnou nemocí.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se horečka dengue endemicky vyskytuje ve více než 100 zemích světa, přičemž loni bylo hlášeno více než šest milionů případů a 7000 úmrtí. Nejvíce případů se vyskytuje v Bangladéši, Malajsii, Thajsku a Vietnamu.

Doporučované