Článek
Stále větší podporu mezi státy Evropské unie má oddělení cen plynu od cen elektřiny. Na tiskové konferenci po dnešním neformálním summitu EU v Praze to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Navrhoval též uvolnění emisních povolenek z tržní rezervy.
„Stále větší podporu má oddělení ceny plynu od ceny elektřiny, to by znamenalo ve výsledku snížení cen pro občany i firmy v Evropské unii,“ uvedl předseda vlády. Je podle něj nutné také hledat celoevropské možnosti pomoci s cenami energií velkým firmám, které není možno podporovat ze státních rozpočtů.
Fiala považuje čtvrteční a dnešní summity evropských zemí v Praze za povedené a za reklamu pro Českou republiku. Doufá, že jednání budou mít konkrétní dopady.
Z Ruska čerpá EU už jen 7,5 procenta plynu
Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová poznamenala, že státy EU podporují společné nákupy plynu v příštím roce tak, aby se vzájemně nepřeplácely. Pokud jde o plyn z Ruska, podle šéfky EK aktuálně tvoří 7,5 procenta plynu importovaného do EU, zatímco dříve to bylo 40 procent.
Von der Leyenová po summitu uvedla, že unijní exekutiva bude mít připravené detailnější návrhy opatření proti rostoucím cenám energií v následujících týdnech.
EU se podle von der Leyenové také podařilo snížit celkovou spotřebu o desetinu a naplnit zásobníky na téměř 90 procent, což znamená o 15 procent vyšší zásoby než stejnou dobou loni.
První den summitu Evropského politického společenství v Praze
Za zásadní považuje von der Leyenová kromě společných nákupů plynu také ustálit jeho cenu a zabránit spekulacím s ní. Dalším krokem je částečné oddělení dopadu cen plynu na cenotvorbu elektrické energie. Von der Leyenová zdůraznila, že evropské země jsou odhodlané hájit právní stát a mezinárodní pořádek.
Šéfka EK ale také apelovala na investice do obnovitelných zdrojů energie. Komise podle ní bude hledat další možnosti financování dotačních programů.
Plná podpora Ukrajině
Podle předsedy Evropské rady Charlese Michela je na jednání lídrů zemí EU za dva týdny potřeba přijmout nezbytná opatření pro snížení cen energetických zdrojů. Dále apeloval na snížení spotřeby a hovořil o otázce bezpečných dodávek plynu, přičemž také zmínil společné nákupy a čím dál širší podporu pro ně. V tomto ohledu má za důležité jednat s třetími zeměmi, které by se mohly v budoucnosti stát spolehlivými partnery.
Země Evropské unie na dnešním neformálním summitu v Praze podle Michela opětovně vyjádřily plnou finanční, humanitární, vojenskou i politickou podporu Ukrajině. Příležitost k tomu měly díky vystoupení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který ve videoprojevu k lídrům EU požádal státy sedmadvacítky o další dodávky zbraní a munice, doplnil Michel.
Přečtěte si více
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, prezident napadené Ukrajiny, k účastníkům první schůzky Evropského politického společenství promluvil přes video.
„Je naprosto jednoznačné, že budeme muset najít nové finanční zdroje, bude to obrovská částka, financování musí být jasné a transparentní,“ řekla von der Leyenová.
Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes po neformálním summitu Evropské unie oznámil plán na založení kolektivního fondu s prvotním vkladem 100 milionů eur (2,5 miliardy korun), ze kterého bude moci Ukrajina nakupovat přímo od výrobců zbraně a vybavení, které nejvíce potřebuje pro obranu před ruskou agresí.
Částka by se časem mohla zvýšit a prostředky budou určené výhradně na obranné systémy, dodal Macron.
Jsem velmi rád, že po včerejším úspěšném summitu Evropského politického společenství jsme se dnes v Praze mohli sejít v tradičním formátu evropské sedmadvacítky na neformálním jednání Evropské rady… pic.twitter.com/FASyYtJanS
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 7, 2022
Unijní země budou také pokračovat ve výcviku ukrajinských sil, uvedl francouzský prezident. Naznačil, že z ukrajinských nákupů by měly mít užitek i francouzské zbrojní firmy. Zopakoval, že Francie ve spolupráci s partnery, zejména Dánskem, Kyjevu dodá houfnice Caesar. Na této podpoře by se Paříž mohla podílet i finančně.
Spokojený Fiala
Na Pražském hradě se ve čtvrtek sešly čtyři desítky vrcholných zástupců evropských států k neformální diskuzi v rámci Evropského politického společenství (EPC). Nový formát má umožnit neformální diskusi bez potřeby přijímat společné deklarace a zlepšit kontakty mezi lídry bez ohledu na to, zda jsou jejich země členy EU. Dnes na jednání navázala schůzka unijních států.
„Na základě zpětné vazby bych chtěl říct, že se oba dny v Praze povedly,“ uvedl Fiala. Jednání měla smysl a český premiér věří v jejich konkrétní dopady. „Oba dva dny byly myslím reklamou na Českou republiku a jsou důkazem, že naše země má nyní v zahraničí potřebný kredit a důvěru partnerů,“ doplnil.
Dnešní jednání lídrů EU i čtvrteční premiérové zasedání Evropského politického společenství v Praze podle Fialy ukázaly, že evropské země mají jednoznačný názor ohledně podpory Ukrajiny. „Není možné akceptovat ruskou agresivní politiku v žádném směru,“ uvedl Fiala. Ocenil shodu z posledních dní na sankcích, ale i na plánu zahájit výcvik ukrajinských vojáků na území EU.