Hlavní obsah

V Číně propukly násilné protesty po smrti studenta

Foto: Paul Sanyo na síti X

Snímek z  demonstrace.

Smrt dospívajícího chlapce vyvolala ve městě Pucheng na severozápadě Číny násilné protesty. Účastníci nesouhlasí s tím, že úřady jeho smrt vedou jako nehodu.

Článek

Na severozápadě Číny před odbornou technickou školou v Puchengu protestují od pondělí desítky až stovky demonstrantů. Jsou zachyceni na videích, která se rychle rozšířila po internetu. Jejich pravost ověřily zpravodajské weby CNNBBC.

Na videích demonstranti po policii hází různé předměty, včetně obušků, policisté účastníky povalují na zem a bijí je.

Protesty vyvolala smrt sedmnáctiletého studenta odborné školy Danga, který byl ve třetím ročníku. Místní úřady v Puchengu tvrdí, že Dangova smrt, ke které došlo 2. ledna, byla nehoda a nikoli trestný čin. To ale odmítá jeho rodina a na sociálních sítích se brzy objevila obvinění, že došlo k zakrytí násilného činu vyšetřujícími.

V prohlášení město uvedlo, že před svou smrtí byl Dang v noci probuzen jinými studenty, kteří si povídali. Pohádal se kvůli tomu s jiným chlapcem ubytovaným na stejné koleji. Potyčku měl vyřešit zaměstnanec školy.

„Podezřelé okolnosti“

Kolem třetí hodiny ráno šel další student na Dangově koleji na toaletu, kde podle prohlášení našel pod balkonovým oknem dřevěnou stoličku. „Posuvné okno bylo otevřené a kovová mřížka byla sundaná. Dang ležel na zemi dole,“ stálo v něm.

Město dodalo, že policie provedla vyšetřování a pitvu a „v současnosti vylučuje, že by došlo k trestnému činu“.

Aktivistická skupina Human Rights In China se sídlem v USA informovala o „podezřelých okolnostech“, které vedly k Dangově smrti, včetně svědectví o „známkách boje v Dangově pokoji“. Podle agentury Reuters Dangovi pozůstalí nevěří policejní verzi a tvrdí, že z jeho telefonu někdo smazal veškeré fotografie. Není jasné, zda protesty pokračovaly celý týden. Podle zpráv na sociálních sítích byly v posledních dnech posíleny policejní hlídky v Puchengu, o dalších nepokojích nikdo neinformoval. Čínské úřady také vyzvaly veřejnost, aby „nevytvářela fámy, nevěřila fámám nebo nešířila fámy“.

Veřejné demonstrace nejsou v Číně neobvyklé, ale úřady k nim přistupují obzvláště citlivě od protestů roku 2022 proti covidovým opatřením, během kterých se objevila kritika na čínskou komunistickou stranu a prezidenta Si Ťin-pchinga.

Doporučované