Hlavní obsah

V Baltském moři byly naráz přerušeny dva podmořské kabely

Foto: KateStudio, Shutterstock.com

Podmořský kabel (ilustrační snímek).

Výpadky se týkají 1200 kilometrů dlouhého spojení mezi Německem a Finskem a 218 kilometrů dlouhého kabelu mezi Litvou a Švédskem.

Článek

V noci na pondělí došlo k přerušení dvou podmořských optických komunikačních kabelů v Baltském moři, včetně kabelu spojujícího Finsko a Německo. Vyvolalo to podezření na sabotáž. Informoval o tom deník The Guardian.

Pondělní epizoda připomněla další incidenty, které úřady prověřovaly v posledních letech, včetně loňského poškození plynovodu a podmořských kabelů či výbuchů plynovodů v Severním moři v roce 2022.

Kabel o délce 1200 kilometrů spojující Helsinky s německým přístavem Rostock přestal fungovat v pondělí kolem třetí hodiny místního času, uvedla finská státem kontrolovaná společnost Cinia zabývající se kybernetickou bezpečností a telekomunikacemi. Oprava by si mohla vyžádat pět až 15 dní, uvedl na tiskové konferenci Ari-Jussi Knaapila, generální ředitel společnosti Cinia.

Finsko a Německo ve společném prohlášení uvedly, že jsou „hluboce znepokojeny přetrženým podmořským kabelem“ a vyšetřují „incident, který okamžitě vyvolává podezření na úmyslné poškození“. Bezpečnost Evropy ohrožuje ruská válka proti Ukrajině a „hybridní válka vedená záškodnickými aktéry“, uvádí se ve společném prohlášení, aniž by byli aktéři jmenováni.

Carl-Oskar Bohlin, švédský ministr civilní obrany, řekl švédské veřejnoprávní televizi SVT, že je „naprosto zásadní, aby bylo objasněno, proč jsou v současné době v Baltském moři dva nefunkční kabely“.

Baltské moře, které se nachází v severní Evropě, je aktivní obchodní námořní trasou a obklopuje ho devět zemí včetně Ruska. Podle litevské společnosti Telia Lietuva, která je součástí švédské skupiny Telia Company, už předtím v neděli přestalo fungovat 218 km dlouhé spojení mezi Litvou a švédským ostrovem Gotland.

Doporučované