Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Vedoucí afrického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Jean Kaseya uvedl, že agentura pravděpodobně vyhlásí na celém kontinentu stav ohrožení veřejného zdraví v souvislosti s rostoucí epidemií opičích neštovic. Upozorňuje na to The Guardian. Africká unie už minulý týden schválila mimořádnou částku 10,4 milionu dolarů (zhruba 240 milionů korun) na podporu úsilí v boji proti epidemii tohoto infekčního onemocnění.
Vzhledem k tomu, že se nemoc šíří v řadě afrických zemí a počet nemocných narůstá, je podle vedoucího CDC nutné zahájit „aktivní spolupráci“ s členskými státy Africké unie, aby se zabránilo tomu, že se z epidemie stane „další pandemie“. „Jsme odhodláni mobilizovat zdroje a poskytnout technickou pomoc postiženým zemím s cílem zvládnout epidemii,“ řekl Kaseya.
Podle údajů prezentovaných na brífinku bylo v uplynulém týdnu na kontinentu hlášeno celkem 887 nových potvrzených a podezřelých případů opičích neštovic, čímž se celkový počet případů za letošní rok zvýšil na 15 132. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se počet případů zvýšil o 160 procent.
Celkem 16 afrických zemí už eviduje nakažené. Mezi nimi je i Demokratická republika Kongo, kde vědci v květnu zaznamenali novou mutaci, která se šíří rychleji. Opičími neštovicemi se tam nakazilo více než 90 procent obyvatel a během letošního roku si infekční onemocnění v zemi vyžádalo 461 životů. Nově se vyskytuje také v Burundi, Keni, Rwandě či Ugandě.
Mpox neboli opičí neštovice je virové onemocnění, které způsobuje bolestivé vyrážky a příznaky podobné chřipce, jako jsou bolesti hlavy a těla nebo horečka. Virus, který ji způsobuje, pochází ze stejné rodiny jako virus neštovic. Šíří se z člověka na člověka a ze zvířat na lidi přímým kontaktem.