Článek
Rusko nasadilo proti ukrajinským silám v Kurské oblasti na západě Ruska 59 000 vojáků včetně 11 000 severokorejských vojáků, kteří však ještě podstupují výcvik.
Obsazené území v Kurské oblasti, kam Ukrajinci vpadli na počátku srpna, se po ruských protiútocích zmenšilo o přibližně dvě pětiny na současných 800 kilometrů čtverečních. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ukrajinského generálního štábu.
Válka na Ukrajně: Turbulentní listopadový týden
Neděle 17. listopadu
Američtí představitelé oznámili, že prezident Joe Biden po dlouhém naléhání Kyjeva umožnil Ukrajině použít americké střely dlouhého doletu k úderům proti cílům hluboko na ruském území. Rozhodnutí se týká zejména raket ATACMS.
Moskva dopředu varovala, že tento krok bude považovat za eskalaci. Američané naopak mluví o tom, že jde o reakci na eskalaci ze strany Ruska a zatažení Severní Koreje do války.
Úterý 19. listopadu
Rusko oznámilo ukrajinské úder raketami ATACMS v Brjanské oblasti. Později to pro americkou stanici CBS News potvrdily i zdroje z Washingtonu.
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal změny v jaderné doktríně, které dávají Moskvě větší možnosti použít atomové zbraně. Píše se v ní mimo jiné, že Rusko bude považovat útok nejaderné mocnosti podporovaný jadernou mocností za jejich společný útok proti Rusku.
Středa 20. listopadu
Spojené státy ráno varují před „potenciálně významným útokem“ proti Ukrajině a preventivně zavírají ambasádu v Kyjevě. Následují je další státy. Prezident Biden zároveň umožňuje dodat Ukrajině protipěchotní miny, což dosud také odmítal.
Ukrajina poprvé nasazuje britské střely dlouhého doletu Storm Shadow k útoku v hloubi ruského území.
Čtvrtek 21. listopadu
Kyjev tvrdí, že Rusko vůbec poprvé k útoku proti Ukrajině použilo mezikontinentální balistickou raketu, což Spojené státy rozporovaly.
Putin později oznámil, že Rusko nasadilo nový typ rakety středního doletu Orešnik. Zároveň hrozil, že by je mohl použít proti zemím, které Ukrajincům dovolí, aby dodávané střely vypouštěli na Rusko.
Severokorejští vojáci dorazili i do okupovaného Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny a údajně se objevili také v Charkovské oblasti na severovýchodě země, napsal server BBC News s odvoláním na zprávy západních médií opírajících se o anonymní zdroje. Jeden zdroj také tvrdil, že v Kurské oblasti byl při ostřelování ruského velitelského stanoviště ukrajinskými raketami zasažen severokorejský generál, nevěděl však, zda generál byl zabit, anebo zraněn. Mezitím velitelství ukrajinských sil v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny popřelo jako nepravdivé zprávy o nasazení vojáků z KLDR i v tomto regionu.
Ukrajina se již déle než 1000 dnů brání ruské agresi. V srpnu dokázala překvapivým vpádem do Kurské oblasti přenést válku i na ruské území, odkud se ruským vojskům dosud nepodařilo ukrajinské jednotky vypudit.