Článek
Lotyšsko už nebude pro ruskou exklávu dál využívat název Kaliningrad, zavedený v sovětském období. Tamější lingvistická rada jej doporučila nahradit tradičním pobaltským názvem Karaluči, případně z němčiny odvozeným historickým Kēnigsberga, píše lotyšský deník Delfi.
Země se tímto krokem připojí k Polsku a Litvě. Zatímco skupina litevských poslanců se pokouší prosadit oficiální přijetí historického názvu Karaliaučius, Polsko už město a po něm pojmenovaný region definitivně překřtilo na Královec, v polštině Królewiec (více jsme psali zde). Jde o název, který se pro oblast používal v 15. a 16. století, kdy byla součástí Polského království.
Historické město Königsberg, tedy současný Kaliningrad, byl založen v roce 1255 Řádem německých rytířů. Město bylo pojmenováno na počest českého krále Přemysla Otakara II. Po druhé světové válce se pak oblast dostala pod nadvládu Moskvy a získala jméno Kaliningrad, podle jednoho z bolševických vůdců Michaila Kalinina.
Každé oznámení o změně názvu vyvolalo prudké reakce ze strany Kremlu, lotyšské rozhodnutí pravděpodobně způsobí totéž. „To, co se děje v Polsku, už není ani rusofobie. Jde o procesy podobné šílenství,“ poznamenal po polském přejmenování Kaliningradu kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.
Polský ministr rozvoje Waldemar Buda ale upozornil, že pojmenování velkého pohraničního města po Kalininovi vyvolává u Poláků negativní emoce, jelikož právě on byl spoluodpovědný za komunistické zločiny, včetně vraždy polských důstojníků v Katyni v roce 1940.
Rozhovor o Kaliningradu (Královci)
Kaliningrad je teď nejvíce izolovanou částí Ruska, říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy polská novinářka Paulina Siegieńová. Vlna českých vtipů o Královci ji baví. Ukazuje podle ní, že Evropě na Kaliningradu „něco nesedí“.
Kaliningradská oblast vzbudila velkou pozornost zejména loni v říjnu, kdy celý internet vtipkoval o domnělé české anexi exklávy. Šlo o reakci na ruské ilegální připojení okupovaných oblastí na Ukrajině.