Článek
Všech 12 měsíců od loňského června do letošního května bylo podle meteorologické služby Evropské unie Copernicus nejteplejších v historii měření.
Průměrná globální teplota v květnu 2024 byla o 0,65 °C vyšší, než je průměr z let 1991-2020, a o 1,52 °C než předindustriální průměr z let 1850-1900. To kromě prolomení rekordu nejteplejšího května v historii a 12. rekordně teplého měsíce v řadě znamená také to, že už 11 měsíců po sobě je ve srovnání s průměrem předindustriální éry více než o 1,5 °C tepleji.
Hranici oteplení o 1,5 °C se věnuje zvláštní pozornost, protože je součástí Pařížské dohody. Cílem je nepustit oteplení výrazně nad tuto hranici a rozhodně ne nad 2 °C. Průměrná globální teplota za poslední rok se od předindustriální éry vychýlila už o 1,63 °C. Pařížská dohoda nicméně počítá s víceletým průměrem a ten zatím hranici 1,5 °C nepřesahuje.
„Je šokující, ale ne překvapivé, že jsme dosáhli této dvanáctiměsíční série. Ačkoli tato série rekordních měsíců bude nakonec přerušena, celkový podpis klimatických změn zůstává a v dohledu není žádný náznak změny tohoto trendu,“ řekl ke zprávě o rekordně teplém květnu ředitel klimatické služby Copernicus Climate Change Service Carlo Buontempo.
„Na tuto šňůru nejteplejších měsíců budeme vzpomínat jako na relativně chladné období. Pokud se nám ale podaří stabilizovat koncentrace skleníkových plynů v atmosféře ve velmi blízké budoucnosti, mohli bychom se k těmto ‚chladným‘ teplotám vrátit do konce století,“ dodal klimatolog.
Copernicus k tomu připomíná, že Buontempovi dává za pravdu mimo jiné čerstvě publikovaná zpráva Světové meteorologické organizace a britského meteorologického ústavu. Jedním z jejích hlavních závěrů totiž je, že rekordně teplý rok 2023 bude někdy v období příštích pěti let pravděpodobně překonán.
K předpovědi i zprávě o rekordním květnu se ve středu vyjádřil i generální tajemník OSN António Guterres. „V uplynulém roce se s každým otočením kalendáře zvyšovala teplota. Naše planeta se nám snaží něco sdělit. Zdá se ale, že ji neposloucháme. Trháme globální teplotní rekordy a sklízíme vichřici. Nastal čas klimatické krize. Nyní je čas mobilizovat se, jednat a přinášet výsledky,“ řekl.