Hlavní obsah

Měl komplice? Někdo smazal historii komunikace útočníka na Fica

Foto: Instagram/Matúš Šutaj Eštok

Archivní snímek: ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok na tiskové konferenci s premiérem Robertem Ficem.

aktualizováno •

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok uvedl, že podle jedné z vyšetřovacích verzí byl pachatel ve skupině lidí, kteří se k tomuto činu – útoku na slovenského premiéra – hecovali.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Slovenské bezpečnostní složky pracují při vyšetřování středečního atentátu na premiéra Roberta Fica také s verzí, že střelec nebyl osamělým vlkem.

Vyplývá to z nedělního vyjádření slovenského ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka a zástupce civilní tajné služby SIS Pavola Gašpara. Dříve právě ministr vnitra hovořil o útočníkovi jako o osamělém vlkovi, který neměl při činu komplice.

„Podle této verze byl pachatel ve skupině lidí, kteří se k tomuto činu hecovali. Dvě hodiny po spáchání činu pachatel smazal veškerou historii komunikace na facebooku, což on a zřejmě ani jeho manželka udělat nemohli. Na základě těchto operativních informací pracujeme i s možností, že za činem stojí skupina osob. To říkám i na základě zpravodajských informací, které nám byly poskytnuty,“ uvedl Eštok.

Ministr obrany Robert Kaliňák uvedl, že útočníkova manželka není tak technicky zdatná, aby byla schopna komunikaci vymazat.

Eštok vyzývá také k zastavení konspirace o atentátu na premiéra. Upozornil na video, které koluje na sociálních sítích a na němž mají být zachyceni dva údajní komplicové. Oba dva, slepá žena a její partner, se už stali terčem nenávisti. „Je to dezinformace,“ tvrdí.

„Je zřejmé, že třetí osoby byly přítomny až po následku, tedy po činu, ale i před činem,“ vysvětluje Robert Kaliňák, proč se nyní pracuje i s verzí, že útočník nebyl osamělý vlk. Důležitá je informace, že někdo smazal útočníkovu historii komunikace dvě hodiny po útoku. Více podle něj nelze říci, a to i kvůli embargu nejvyššího státního zástupce, píše server Aktuality.sk.

Poslanec Směru Tibor Gašpar oznámil, že svolá výbor pro obranu a bezpečnost Národního shromáždění, aby byli poslanci informováni a případně zaujali zásadní stanovisko. „Proces je nastaven dobře, je to značný záběr pro bezpečnostní složky. Situace je výjimečná, vážnější je jen válka nebo masový teroristický útok. Zlehčovat ji není namístě.“

Inspirace střelbou v Praze

Gašpar také informoval o zadržení pachatele, který plánoval na Slovensku podobný útok, jakým byla střelba v Praze.

„Tento atentát inspiroval další pachatele i na území Slovenské republiky, kteří se na podobný čin připravovali na našem území. Toto se nám ve spolupráci s ministerstvem vnitra podařilo eliminovat a pachatele zadržet,“ řekl Gašpar. Zmínil také hrozbu útoků na nemocnice.

Šutaj Eštok zase řekl, že policie po atentátu na Fica zvýšila dohled na místa se zvýšeným pohybem lidí a že chráněni jsou politici, sídla některých médií i nemocnice. Zmínil také několik konkrétních vyšetřovaných případů ohledně šíření výhrůžek či schvalování atentátu prostřednictvím sociálních sítí.

Za ty slovenský soud poslal do vazby jednoho muže. Rozhodl se tak kvůli obavě, že by v trestné činnosti mohl pokračovat. V případě, že se prokáže jeho vina, mu hrozí vězení na šest měsíců až tři roky.

Obviněný se trestného činu podle policie dopustil až ve třech případech. Vyhrožoval přes sociální sít ministrovi vnitra Šutaji Eštokovi a dalším dvěma poslancům, uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Terčem vyhrožování byli podle televize Markíza poslanci vládních stran Richard Glück (Směr-SD) a Peter Kalivoda (Hlas-SD).

Atentát živě: Dění neprodleně po atentátu jsme sledovali v online reportážích.

Slovensko po atentátu: Atentát je jedna věc, ovšem jak tato událost ovlivní budoucnost polarizované slovenské společnosti?

Politické reakce: Slovenští vládní představitelé mají za to, že podíl viny na útoku na premiéra Roberta Fica nesou opoziční politici i novináři. Šéf vládní Slovenské národní strany vyhlásil začátek „politické války“.

Původní rozhovor: Bezpečnostní expert a bývalý příslušník elitní jednotky vojenské policie SOG Lumír Němec vysvětluje, zda jde podobným útokům na politiky vždy zabránit.

Komentář: Navzdory všem obavám a nejistotě je nejdůležitější toto: Atentát je příšerný a neomluvitelný. Tohle nejsme my. Tohle není Slovensko. Nesmí to být Slovensko, píše slovenský publicista Samo Marec.

Obrazem: Na sociálních sítích se objevily amatérské záběry z Handlové.

Místo incidentu na mapě:

Doporučované