Hlavní obsah

Ambice Saúdů na Ukrajině rostou. Proč právě Rijád hostil jednání USA a Ruska

Záběry před začátkem schůzky v Rijádu. Na jedné straně americký ministr zahraničí Marco Rubio, na protější straně Sergej Lavrov.Video: AP

aktualizováno •

Rijád hostil jednání o válce na Ukrajině, ale bez Kyjeva. Saúdové se během války stali překvapivě jedním z hlavních mediátorů mezi bojujícími stranami. Korunní princ má dobrý vztah s Putinem a pravidelně se potkává i se Zelenským.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Když se loni v červnu sešel ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Džiddě s korunním princem Muhammadem bin Salmánem (známém také pod zkratkou MBS), mluvil o „produktivním rozhovoru“.

„Ukrajina je Saúdské Arábii vděčná za její podporu. Oceňujeme snahu Jeho Výsosti pomoci najít rychlý návrat k míru,“ prohlásil po schůzce.

Na Saúdskou Arábii se neobrací náhodou - království je vnímáno jako vůdčí síla muslimského světa a důležitý hlas globálního Jihu. I proto sem od začátku války zavítal už potřetí.

Jak vypadalo jednání Rusů s Američany

Přímých rozhovorů se za Rusko zúčastnil ministr zahraničí Sergej Lavrov a zkušený diplomat Jurij Ušakov. Američany reprezentoval šéf diplomacie Marco Rubio, poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz a zvláštní zmocněnec pro Blízký východ Steve Witkoff.

„Nebylo to špatné, nebylo. Těžko říct, jestli se přibližujeme, ale diskutovali jsme o tom. Jsou to velmi vážné debaty o všech záležitostech, kterých jsme se chtěli dotknout. Dohodli jsme se, že vezmeme v úvahu naše vzájemné zájmy a navážeme bilaterální vztahy, protože o ně má zájem Moskva i Washington,“ prohlásil po jednání v ruské televizi Ušakov.

Evropští představitelé před jednáním kritizovali, že zástupce Ukrajiny ani Evropy nikdo nepozval. Američané to vysvětlili tak, že se jedná jen o předběžné rozhovory a do těch skutečných spojence zapojí. Kreml mezitím uvedl, že prezident Vladimir Putin je ochoten mluvit i s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, což dříve odmítal.

„Nikoho tady neklademe na druhou kolej,“ reagoval po jednání na kritiku Rubio. „Dnešek je prvním krokem na dlouhé a těžké cestě, ale důležité,“ dodal. Řešení, které z rozhovorů nakonec vzejde, podle něj musí být přijatelné pro všechny.

Saúdské Arábii se v roli mediátora už v září 2022 a v srpnu 2024 podařilo vyjednat výměny vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou a naposledy také propuštění v Rusku vězněného amerického učitele Marca Fogela.

Nyní pozvala do Rijádu zástupce USA a Ruska.

Spojené státy na schůzce, která začala v úterý ráno, reprezentují ministr zahraničí Marco Rubio, poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Michael Waltz a zvláštní vyslanec pro Blízký východ Steve Witkoff. Na ruské straně je to ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ukrajina ale chybí.

Foto: Evelyn Hockstein/Pool Photo via AP, Profimedia.cz

Snímek ze začátku jednání v Rijádu.

Saúdská neutralita

„Království již dříve uvítalo účast zástupců Ukrajiny na jakýchkoli jednáních zaměřených na nalezení mírového řešení války na Ukrajině a již dříve přijalo prezidenta Zelenského. Pokud jde o nadcházející americko-ruský summit, jeho program je již stanoven,“ vysvětlil Seznam Zprávám ukrajinskou neúčast saúdskoarabský velvyslanec v Praze Abdulláh M. al-Rašíd.

„Pokud si kontext jednání mezi oběma stranami vyžádá i přítomnost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, pak je v Království vítán,“ dodal.

Zelenskyj do země měl původně skutečně zavítat, ale až ve středu, tedy den po americko-ruském summitu. Nakonec ale svoji cestu odložil.

Saúdové si navzdory Zelenského slovům o podpoře udržují vůči válčícím stranám neutrální postoj. Po ruské invazi v roce 2022 sice podpořili suverenitu Ukrajiny a na půdě OSN hlasovali pro rezoluce odsuzující nezákonné použití síly ze strany Ruska, zároveň se ale odmítli připojit k mezinárodním sankcím a pokračovali ve spolupráci s režimem Vladimira Putina v rámci ropného kartelu OPEC+.

Už krátce po invazi, konkrétně 3. března 2022, telefonoval MBS Putinovi a navrhl mu, že Saúdská Arábie bude v konfliktu plnit roli prostředníka. V říjnu téhož roku pak Saúdové kývli na snížení těžby ropy, čímž se zvýšila její cena na světových trzích, a umožnila tak výrazně zvýšit i ruské příjmy z ní.

K odmítnutí požadavku administrativy Joea Bidena, aby produkci nesnižovali, měli Saúdové dobré důvody. V časech přechodu k čistým energiím a nejistoty ohledně cen paliv je omezení těžby klíčové pro zajištění dlouhodobé ziskovosti trhu s ropou i saúdskoarabského postavení mezi výrobci.

Důležitější role na mezinárodním poli

Saúdské motivace k roli zprostředkovatelů popsal loni v komentáři pro Arab News analytik Luke Coffey z Hudsonova institutu. Pro roli států Perského zálivu (nejen Saúdské Arábie, ale třeba i Emirátů) vidí pět hlavních důvodů.

Na prvním místě uvádí potravinovou bezpečnost na globálním Jihu - řada států Afriky a Blízkého východu je závislá na vývozech obilí z Ukrajiny. Dalším důvodem je příležitost, jak začít hrát důležitější roli v mezinárodní diplomacii. Třetím pak Írán a jeho produkce dronů - ta během války výrazně vzrostla a právě na ukrajinském bojišti se íránské schopnosti vylepšují, což může mít dopady i na bezpečnost v blízkovýchodním regionu.

Jako poslední dva důvody analytik uvádí respektování územní integrity a starost o krymské Tatary, kteří se také hlásí k sunnitskému islámu.

Po Mnichovské bezpečnostní konferenci

Důležitost Saúdské Arábie ve strategii Spojených států vůči Rusku zdůrazňuje i analytik Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček. „Na jedné straně má určitě zájem mít velmi dobré vztahy se Spojenými státy, které jsou jejich tradiční spojenec, ale ani pro Rusko to není zapovězená země a nemají spolu vůbec špatné vztahy,“ připomíná.

Saúdská Arábie je podle něj dostatečně neutrální země na to, aby mohla summit pořádat. „Výběr místa je logický a vznikl také v kontextu zájmu Spojených států o region Blízkého východu a také o samotnou Saudskou Arábii.“

Mír na Ukrajině ovlivní i Blízký východ

Saúdskoarabský velvyslanec Abdulláh M. al-Rašíd označuje válku na Ukrajině za humanitární tragédii, která musí co nejdříve skončit.

„Pokud jde o její dopad na další regionální a mezinárodní konflikty, věříme, že mírové řešení pozitivně ovlivní mezinárodní vztahy a pozitivně ovlivní i situaci na Blízkém východě,“ sdělil Seznam Zprávám.

„Království vynakládá velké úsilí na dosažení spravedlivého míru v regionu. A to nejlepší, co lze v této souvislosti vyzdvihnout, je pětistranný summit, který se bude konat 20. února v Rijádu před mimořádným arabským summitem v Káhiře. Cílem tohoto setkání je koordinace mezi pěti zeměmi ohledně egyptských návrhů, které budou na summitu předloženy a které se zaměří na odmítnutí izraelsko-amerického plánu na vysídlení obyvatel Gazy,“ připomněl iniciativu Donalda Trumpa na násilné vysídlení Palestinců z Pásma Gazy.

Jak informoval server Al-Monitor, podporuje Trumpův plán, jenž je v rozporu s mezinárodním právem, i celých 69 procent Izraelců.

Aktualizovali jsme o středeční odloženou cestu Volodymyra Zelenského do Saúdské Arábie.

Doporučované