Článek
Americký Kongres přijal zákon, který do 17. listopadu zaručí financování vládních institucí a programů v novém fiskálním roce. Americký prezident Joe Biden zákon podepsal těsně před vypršením lhůty, po kterém by došlo k paralýze vlády – tisíce vládních zaměstnanců by dočasně přišly o práci a tím pádem i o peníze, informovala BBC.
Kongresu se podařilo dosáhnout bipartijní dohody na většině základních bodech rozpočtu. Nicméně demokraté zaznamenali poměrně velkou porážku. Republikánům se podařilo z dohody vyjmout další pomoc Ukrajině, o kterou stáli demokraté a prezident Biden. Proti dohodě se stejně jako po celou dobu jednání postavila krajní pravice v Republikánské straně.
Většina zákonodárců byla rozhodnuta paralýzu vlády odvrátit. Dohodu podpořilo v obou komorách Kongresu více demokratů než republikánů. Celkem 90 kongresmanů z Republikánské strany ve Sněmovně reprezentantů hlasovalo proti přijetí dočasného zákona. V Senátu mělo přijetí zákona hladší průběh, proti hlasovalo pouze devět senátorů, všichni z Republikánské strany.
Radikální republikáni kladli nesplnitelné nároky, jako například ukončení pomoci Ukrajině a škrty ve federálním financování.
Biden žádá další pomoc Ukrajině
K situaci se několik minut po schválení zákona vyjádřil prezident Biden. Podle něj se radikální republikáni snažili vytvořit „umělou krizi“. V otázce další pomoci Ukrajině vyzval předsedu Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho, aby bez dalších prodlev vyjednal ve Sněmovně další balíček pomoci pro Ukrajinu.
Spojené státy Ukrajině poskytly pomoc v hodnotě 113 miliard dolarů. Biden žádá o dalších 24 miliard dolarů. „Za žádných okolností nemůžeme ukončit naši pomoc Ukrajině,“ řekl prezident po přijetí zákona.
Otázka Ukrajiny vyvolala i neobvyklý krok ze strany Senátu. Ten se v této otázce staví rezolutně na stranu Kyjeva. A na rozdíl od Sněmovny reprezentantů je v otázce další pomoci napadené zemi sjednocený. Lídři obou stran vydali společné prohlášení, ve kterém zdůraznili své záměry učinit vše pro to, aby mohla pomoc pokračovat.
Rozdělený Kongres
Rozpočtové provizorium by mělo vydržet několik týdnů, během kterých započnou další kola jednání. O rozpočtu na nový fiskální rok budou muset rozhodnout do poloviny listopadu. Pak opět hrozí paralýza vlády.
Kongres je po posledních volbách názorově rozdělen. V Senátu mají těsnou většinu demokraté. Ve Sněmovně reprezentantů naopak republikáni. Aby byla jednání úspěšná, musí Kongres dosáhnout maximální bipartijní shody.
Největší rozkol je nyní mezi sněmovními republikány. Radikálové z okraje strany reprezentováni floridským kongresmanem Mattem Gaetzem nebo kongresmankou Marjorie Taylorovou Greenovou už před jednáním předeslali, že opakovaná spolupráce předsedy Sněmovny McCarthyho a sněmovních demokratů je pro ně červená linie.
Za její překročení McCarthymu hrozí hlasováním o jeho setrvání v čele Sněmovny. McCarthy jim na to odpověděl: „Pojďte do mě… V místnosti musí být aspoň jeden dospělý.“
Zvýšení vojenské pomoci Ukrajině připravuje také Evropská unie – a kromě toho také dlouhodobé bezpečnostní závazky vůči Ruskem napadené zemi.
Při návštěvě Kyjeva to dnes podle agentury Reuters uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který zároveň vyjádřil naději, že unijní státy dospějí k rozhodnutí o zvýšení pomoci „do konce roku“. Prohlášení následuje poté, co zákon o nouzovém financování americké vlády schválený americkým Kongresem nezahrnul pomoc Ukrajině.
Schopnost Ukrajinců bránit se ruské invazi je do velké míry závislá na pomoci od zahraničních partnerů.