Hlavní obsah

USA udeřily proti jemenským povstalcům, cílem byla skladiště zbraní

Foto: Profimedia.cz

Příznivci jemenských Húthíů během protiizraelského shromáždění v hlavním městě Jemenu Saná, 8. listopadu 2024.

Americké jednotky útočily stíhačkami a zacílily skladiště zbraní, kterými islamisté ničí plavidla v Rudém moři.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Spojené státy zaútočily v sobotu na húthíjské cíle v Jemenu. Provedly sérii vzdušných útoků, při kterých se zaměřily na četná skladiště zbraní, a to na nejméně třech místech. S odkazem na představitele ministerstva obrany o tom informovala americká CNN.

Ve skladištích se podle stejného zdroje nacházely modernější konvenční zbraně, které Húthíové používají k útokům na lodě v Rudém moři a Adenském zálivu; USA k útoku použily stíhačky.

Íránem podporovaní Húthíové útočí už měsíce na lodě v Rudém moři, které je jednou z nejrušnějších vodních tras na světě. Útoky zdůvodňuje odporem k izraelské válce v Gaze.

Proč je důležité Rudé moře

  • Jedna z nejdůležitějších námořních tras. Spojnice mezi Indickým oceánem a Středozemním mořem. Alternativní trasy, které vedou kolem Afriky, jsou podstatně delší (o téměř 9000 kilometrů), a tedy dražší.
  • Přes Rudé moře prochází mezi 12 až 15 procenty světového obchodu. Trasa je extrémně důležitá zejména pro přepravu ropy a pohonných hmot z Perského zálivu. A také komodit směřujících do Asie, včetně ruské ropy.
  • Od severu u Suezského průplavu k jihu u strategické úžiny Báb al-Mandab měří Rudé moře na délku přibližně 2250 kilometrů, největší šířka dosahuje 355 kilometrů. Jeho rozloha činí 438 tisíc kilometrů čtverečních, je tedy například jen o kousek menší než Černé moře.

V polovině října, po více než roce trvání húthíjských útoků na americká a mezinárodní plavidla, oznámil ministr obrany Lloyd Austin, že Spojené státy poprvé zaútočily na tuto militantní skupinu pomocí bombardérů B-2 stealth. Austin uvedl, že údery schválil na pokyn prezidenta Joea Bidena, cílem bylo snížit akceschopnost Húthíů.

„Húthíům budeme i nadále dávat najevo, že jejich nezákonné a bezohledné útoky budou mít následky,“ řekl tehdy.

Kdo jsou Húthíové

  • Húthíové, nebo také Ansar Alláh (Zastánci Alláha), jsou náboženští obrozenci usazení v severním Jemenu.
  • Húthíové vyznávají šíitský islám, který je příbuzný s tím, jenž se praktikuje v Íránu.
  • Jako jedna z válčících stran v dlouholetém konfliktu ovládli hlavní město Saná'a a většinu severu země, kde žije asi 70 procent obyvatel Jemenu. Na územích, která ovládají, zlikvidovali opozici, lidskoprávní organizace je viní z věznění aktivistů a novinářů. OSN pak z válečných zločinů a využívání dětských vojáků.
  • V roce 2000, během druhé palestinské intifády, pronesl vůdce skupiny heslo, které dosud Húthíové skandují na svých demonstracích: „Bůh je velký, smrt Americe, smrt Izraeli, proklínejte Židy, vítězství islámu.“
Foto: BBC/Sana`a Center for Strategic Studies/Congress Research Service, Seznam Zprávy

Rozdělený Jemen.

Doporučované