Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Spojené státy stáhnou své vojáky z Nigeru. S odvoláním na své zdroje o tom v sobotu informovaly agentura Reuters a AFP. Na konci minulého roku bylo v Nigeru na dvou základnách více než tisíc amerických vojáků, kteří se podíleli na boji proti radikálním islamistům.
Vojenská vláda Nigeru, která se loni k moci dostala pučem, v polovině března s okamžitou platností zrušila dohodu, jež umožňovala pobyt amerických vojáků na území této africké země. Junta uvedla, že přítomnost amerických vojáků v zemi je nelegální a v rozporu s ústavními a demokratickými pravidly, protože byla Nigeru jednostranně vnucena v roce 2012.
Afrika není jasně vymezená vůči konfliktu na Ukrajině
Afrika si v aktuálně probíhající válce na Ukrajině hledá svou pozici. Přestože afričtí lídři volají po míru, jejich vyjádření jsou spíše rezervovaná. V kontextu dění posledních let na kontinentu se není čemu divit.
Američtí vojáci se podíleli v Nigeru na boji s příslušníky teroristické organizace Islámský stát (IS) a dalších radikálních islamistických skupin, které se hlásí k teroristické síti al-Káida. Podrobnosti k harmonogramu stahování amerických jednotek ze země zatím nejsou známy.
Do loňského puče byl Niger, který býval francouzskou kolonií, klíčovým spojencem Spojených států a Francie v oblasti Sahelu. Vojenští vládci se ale připojili k juntám v Mali a Burkina Fasu a vazby se Západem zpřetrhali. Už dříve zemi opustili francouzští vojáci, kterých bylo zhruba 1500. Niger začal v posledním roce prohlubovat vazby s Ruskem.