Článek
Americké letectvo v úterý otestovalo raketu dlouhého doletu schopnou nést jaderné zbraně, uvedlo velitelství Air Force Global Strike Command.
Mezikontinentální balistická raketa Minuteman III byla vypuštěna z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii a urazila 6 759 kilometrů na připravené místo dopadu, které se nachází v Oceánii, poblíž Marshallových ostrovů.
Střela měla „demonstrovat připravenost amerických jaderných sil a poskytnout důvěru v účinnost národního jaderného programu“, uvádí se v prohlášení letectva.
„Tento zkušební start je součástí rutinních a pravidelných aktivit, jejichž cílem je prokázat, že nukleární arzenál Spojených států je bezpečný, zabezpečený, spolehlivý a účinný pro jaderné odstrašení vůči hrozbám jednadvacátého století. K takovým testům došlo již více než 300krát a tento test není důsledkem aktuálních světových událostí,“ pokračovalo prohlášení.
USA pravidelně testují svůj mezikontinentální zbraňový systém, aby ověřily jeho přesnost a spolehlivost. „Test je vyvrcholením několikaměsíčních příprav, na kterých se podílelo mnoho partnerů. Letci, kteří tuto důležitou misi provádějí, patří k nejlépe vycvičeným a nejvzdělanějším, jaké může letectvo nabídnout,“ uvedlo dále letectvo.
Co stálo za razií v sídle Donalda Trumpa?
Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) hledali při pondělní razii v sídle bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa dokumenty týkající se jaderných zbraní.
„Nenechte se mýlit - náš jaderný arzenál je základním kamenem národní bezpečnosti naší země a našich spojenců po celém světě,“ uvedl v prohlášení plukovník Chris Cruise, velitel 576. letky zkušebních letounů.
„Tento plánovaný zkušební start je ukázkou toho, jak naše národní flotila ilustruje naši připravenost a spolehlivost zbraňového systému. Je to také skvělá platforma pro ukázku dovedností a odborných znalostí našeho personálu údržby strategických zbraní a posádek našich raket, které udržují neochvějnou bdělost při obraně vlasti,“ dodal.
Raketa Minuteman III je schopná nést několik jaderných hlavic najednou, má dolet přes 9660 kilometrů a rychlost až 24 000 kilometrů za hodinu. Výrobcem rakety je společnost Boeing a je klíčovou součástí amerického strategického arzenálu, uvádí Reuters.
Test se měl původně uskutečnit v dubnu, byl ale odložen, aby mezi USA a Ruskem nevzrostlo napětí necelé dva měsíce po ruské invazi na Ukrajinu.
Odklad kvůli návštěvě Pelosiové na Tchaj-wanu
Podle mluvčího velitelství AF Global Strike Command Stevena Wilsona byl start na začátku tohoto měsíce odložen podruhé kvůli napětí v Tchajwanském průlivu po návštěvě předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Jeden z amerických představitelů tehdy CNN řekl, že šlo o „obezřetný krok“.
Poté, co Pelosiová navštívila Tchaj-wan, Čína nasadila v Tchajwanském průlivu desítky letadel a značně zvýšila tamní vojenské napětí. Čína považuje Tchaj-wan za součást svého území.
Přečtěte si více
Peking po návštěvě členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu pohrozil tvrdou reakcí na vměšování do vnitřních záležitostí Číny.
Pelosiová kromě Tchaj-wanu navštívila i Jižní Koreu, kde se setkala se svým jihokorejským protějškem Kim Čin-pchjoem. Ve společném prohlášení se zavázali, že budou podporovat politiku odstrašení vůči Severní Koreji s cílem zajistit její jaderné odzbrojení.
Půdu pro další jaderné testy si podle odborníků OSN připravuje právě Severní Korea, která pokračuje ve vývoji svých schopností vyrobit klíčovou složku pro jaderné zbraně. Podle agentury AP to vyplývá ze zprávy, kterou předložil panel expertů Radě bezpečnosti OSN, a do níž agentura mohla nahlédnout. Byl by to v KLDR sedmý nukleární test od roku 2006 a první od září 2017.