Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Bidenova administrativa neobnoví program dočasného vpuštění do USA pro stovky tisíc migrantů, oznámilo v pátek ministerstvo pro vnitřní bezpečnost (DHS). Velká část z nich však bude moct zůstat v zemi v rámci jiných programů, píše agentura Reuters.
Do Spojených států na základě tohoto programu vstoupilo od října 2022 přibližně 530 000 migrantů z Kuby, Haiti, Nikaraguy a Venezuely, píše agentura Reuters. Velké části z nich však během příštích týdnů dočasné povolení k pobytu vyprší.
Program podmínečného vpuštění připravila administrativa prezidenta Joea Bidena jako způsob, jak poskytnout migrantům cestu k legálnímu vstupu do USA, a snížit tak ilegální migraci. Zaměřoval se především na uprchlíky z Kuby, Haiti, Nikaraguy a Venezuely. Uprchlíkům umožnil vstup do země z humanitárních důvodů nebo v případě, kdy byla jejich přítomnost považována za veřejně přínosnou.
Rozhodnutí tento program neobnovit přišlo na základě plánu, který DHS nastínilo již při jeho spuštění. Lidé, kterým povolení vyprší, by měli podle práva Spojené státy opustit, jinak jim hrozí vyhoštění.
Mnoho uprchlíků, kterých se situace týká, však bude moci využít alternativní řešení. Velká část Kubánců má například nárok na trvalý pobyt a případně i občanství v rámci kubánského adaptačního zákona z roku 1966, na většinu Venezuelanů a Haiťanů se zase vztahuje status dočasné ochrany, díky kterému nemohou být deportováni. Všichni uprchlíci mohou navíc zažádat o azyl.
Migrace je jedním z hlavních témat prezidentských voleb, které proběhnou 5. listopadu. Za program podmínečného vpuštění republikánský kandidát Donald Trump často kritizuje svou soupeřku Kamalu Harrisovou. Během Bidenova prezidenství byl na hranicích při ilegálním přechodu přistižen rekordní počet migrantů, čísla však díky novým opatřením v posledních měsících klesají.