Článek
Zatímco se vysocí obranní a vojenští představitelé desítek zemí, včetně států NATO, připravují na páteční setkání na letecké základně Ramstein v Německu, aby jednali o zaslání dalších tanků a dalších zbraní Ukrajině, Američané se v zákulisí snaží dát dohromady dostatek nábojů, aby byl Kyjev letos dostatečně zásoben, a to i během očekávané jarní ofenzivy.
Naléhavou ukrajinskou potřebu dělostřeleckých granátů ráže 155 mm chtějí Spojené státy uspokojit z rozsáhlých zásob munice a zbraní v Izraeli, o nichž se dosud mluvilo jen málo. Pentagon s nimi původně počítal v konfliktech na Blízkém východě, ale zároveň k nim v případě nouze dal přístup i Izraeli.
V rámci konfliktu na Ukrajině každá strana denně vypálí tisíce střel. Ukrajině dochází munice do zbraní ze sovětské éry, z velké části tak země přešla na střelbu dělostřelectvem a municí darovanými Spojenými státy a dalšími západními spojenci.
Dělostřelectvo tvoří páteř pozemní palebné síly Ukrajiny i Ruska a výsledek války může záviset na tom, které straně dojde munice dříve, tvrdí vojenští analytici podle webu The New York Times (NYT).
„Vzhledem k tomu, že frontová linie je nyní z větší části nehybná, stává se dělostřelectvo nejdůležitější součástí boje,“ potvrdil Mark F. Cancian, bývalý zbraňový stratég Bílého domu, v nové studii Centra pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu, kde působí jako hlavní poradce.
Nehoda vrtulníku v Brovarech
Mezi oběťmi nehody byl i ukrajinský ministr vnitra Denys Monastyrskyj a další členové vedení úřadu. Zemřelo celkem 14 lidí.
Zásoby americké vojenské techniky a munice v Izraeli mají svůj původ v arabsko-izraelské válce v roce 1973, kdy Spojené státy do blízkovýchodní země letecky přepravily zbraně, aby doplnily zásoby izraelských sil.
Po válce Spojené státy zřídily v Izraeli sklady, aby se na ně mohly spolehnout, kdyby je znovu zastihla krize. Cestu pro „předběžné umístění“ majetku Pentagonu v Izraeli upevnilo strategické memorandum podepsané oběma zeměmi v 80. letech 20. století.
Podle zprávy Výzkumné služby Kongresu vydané v únoru 2022 Izrael munici z amerických zásob využil během války s Hizballáhem v létě 2006 a znovu během operací proti Hamásu v Pásmu Gazy v roce 2014.
Polovina dělostřeleckých granátů je již na cestě
Přibližně polovina z 300 tisíc dělostřeleckých nábojů určených pro Ukrajinu již byla odeslána do Evropy a bude dodána přes Polsko, uvedli izraelští a američtí představitelé pro NYT.
Vyzbrojení ukrajinské armády dostatečným množstvím dělostřelecké munice je součástí širšího úsilí vedeného Američany o zvýšení celkové bojové síly Ukrajiny tím, že jí budou poskytnuty také přesnější zbraně dlouhého dosahu, západní tanky a obrněná bojová vozidla a výcvik kombinovaných zbraní. O ostatních nových zbraních, které na Ukrajinu směřují, Seznam Zprávy již informovaly (více zde nebo zde).
Spojené státy dosud poslaly nebo přislíbily poslat Ukrajině něco přes milion nábojů ráže 155 mm. Značná část z toho – i když méně než polovina – pochází ze zásob v Izraeli a v Jižní Koreji, uvedl vysoký americký představitel, který s NYT hovořil pod podmínkou anonymity.
Rusko šilhá po Latinské Americe
Rusko je kvůli invazi na Ukrajinu téměř izolované od západních trhů. To ruské představitele donutilo hledat obchodní a politické partnery i v jiných částech světa. Mimo jiné tak pozornost míří i na země Latinské Ameriky.
Podle amerických a západních představitelů spotřebuje ukrajinská armáda měsíčně asi 90 tisíc dělostřeleckých nábojů, což je přibližně dvakrát více, než kolik jich vyrobí Spojené státy a evropské země dohromady. Zbytek musí pocházet z jiných zdrojů, včetně stávajících zásob nebo komerčního prodeje.
Vojenský analytik Michael Kofman v rozhovoru pro NYT uvedl, že bez úpravy způsobu vedení boje by budoucí ukrajinské ofenzívy mohly vyžadovat podstatně více dělostřelecké munice, aby bylo možné dosáhnout pokroku.
„USA doplňují rozdíl ze svých zásob, ale to není udržitelné řešení. Znamená to, že USA na sebe berou riziko jinde,“ dodal Kofman.
Pentagon: Musíme při vyzbrojování Ukrajiny postupovat opatrně
Představitelé Pentagonu podle CNN tvrdí, že musí zajistit, aby při vyzbrojování Ukrajiny neklesly americké zásoby na nebezpečně nízkou úroveň. Podle dvou vysokých izraelských představitelů Spojené státy slíbily Izraeli, že doplní to, co si vezmou ze skladů na jeho území, a v případě vážné nouze by munici okamžitě poslaly.
Pentagon starts sending US ammunition to Ukraine from its stockpile in Israel pic.twitter.com/MKg0wNakXr
— TRT World Now (@TRTWorldNow) January 18, 2023
„Jsme přesvědčeni, že budeme schopni podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak bude třeba,“ řekl minulý týden novinářům mluvčí Pentagonu Patrick Ryder. „A jsme přesvědčeni, že budeme schopni i nadále udržovat úroveň připravenosti, která je pro obranu naší země zásadní.“
Izrael se obává poškození vztahů s Moskvou
Izrael důsledně odmítá dodávat zbraně Ukrajině z obavy před poškozením vztahů s Moskvou a původně vyjádřil obavy, že bude vypadat jako spoluviník vyzbrojování Ukrajiny, pokud Pentagon bude čerpat munici z jeho zásob.
Vztahy Izraele s Ruskem jsou od ruské invaze na Ukrajinu v únoru loňského roku pod drobnohledem a ukrajinští představitelé izraelské vládě vytýkají, že jejich zemi nabízí jen omezenou podporu a podřizuje se ruskému tlaku.
Uprchlíci v Česku
Uprchlíci z Ukrajiny napadené Ruskem si budou moci prodloužit dočasnou ochranu v Česku o rok do konce března 2024. Postup stanoví novela zákona zvaného lex Ukrajina, kterou prezident Miloš Zeman dnes podepsal.
Izraelští představitelé podle webu Times of Israel uvedli, že Izrael svou politiku neposkytovat Ukrajině zbraně nezměnil a spíše přistupuje k americkému rozhodnutí používat vlastní munici, jak uzná za vhodné.
Američtí představitelé tvrdí, že přístup k dalším zásobám munice pomůže Ukrajincům alespoň do té doby, než budou moci američtí výrobci navýšit výrobu.
Tlak na větší množství nábojů mohou zmírnit i další faktory. Podle představitelů Pentagonu se v posledních týdnech prudce snížila dělostřelecká palba Ruska, což pravděpodobně odráží fakt, že se i Rusko potýká s nedostatkem munice (podrobněji jsme stav munice na obou stranách analyzovali v tomto článku).