Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Podle federálních celních úředníků se od června v amerických přístavech nahromadilo více než 1000 dodávek komponentů do solárních panelů. Mají hodnotu stovek milionů dolarů, ale Američané je nemohou použít, píše na svých stránkách agentura Reuters. Důvodem je nový zákon platný od konce června, který zakazuje dovoz z čínské oblasti Sin-ťiang.
Právě v této oblasti se nacházejí ujgurské detenční tábory, do kterých Čína dle nezanedbatelných důkazů internovala více než milion lidí. A dovážené zboží je pravděpodobně výsledkem otrocké práce.
„Shromažďujeme naše spojence a partnery, aby se globální dodavatelské řetězce osvobodily od používání nucené práce, aby vystoupili proti zvěrstvům v Sin-ťiangu a přidali se k nám a vyzvali vládu ČLR (Čínské lidové republiky, pozn. red.), aby okamžitě zastavila porušování lidských práv,“ uvedl ministr zahraničí Anthony Blinken v červnu při prosazování zákona.
Sin-ťiang
V čínské severozápadní autonomní oblasti Sin-ťiang žije asi 12 milionů Ujgurů. Od roku 2017 proti nim a dalším muslimským menšinám čínská komunistická strana cílí kampaně hromadného zadržování, sledování, nucených prací, dle některých zpráv také nucené sterilizace, mučení a znásilňování. Již obligátní odpovědí Číny na tato obvinění je, že k žádnému porušování lidských práv nedochází. Detenční tábory mají být jen odbornými centry určenými k boji proti extremismu.
Čína všechna obvinění popírá. Peking dřív odmítal i samotnou existenci ujgurských táborů. Později vláda přiznala, že je využívá. Tvrdí ale, že se jedná o převýchovná zařízení, která jsou nezbytná v boji s terorismem.
Dekarbonizace USA nemusí vyjít
Čínský ministr pro ekologii a životní prostředí Li Gao v reakci na to před časem prohlásil, že si „některé země vymyslely důvody, proč potlačit čínský fotovoltaický průmysl“.
Dodal, že se tím sabotuje společná snaha o boj proti globální změně klimatu.
Analýza
Čína je největším znečišťovatelem planety. Nyní se stala jedním z nejagilnějších propagátorů ochrany klimatu. Její boj proti krizi je však kvůli totalitnímu stylu vládnutí málo účinný, a navíc ohrožuje lidská práva.
Zákaz čínského dovozu ze Sin-ťiangu je každopádně výzvou pro rozvoj solárních technologií v USA.
Bidenova administrativa se snaží dekarbonizovat americkou ekonomiku. Sám Joe Biden označil boj s klimatickou změnou za jednu ze svých nejvyšších priorit a například se zavázal, že do konce dekády sníží americké emise skleníkových plynů o polovinu. To je mimochodem podle klimatologů nezbytný krok, pokud svět chce zpomalit oteplování planety.
Letos v srpnu Biden podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví vedoucích ke snížení inflace. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí. Zvýhodňuje developery, kteří budou používat zařízení vyrobené v USA nebo stavět své projekty v chudších oblastech.
Firmy však nemají dostatek materiálu. Třetinu všech dodávek potřebných komponentů ke konstrukci panelů tvoří tři čínští výrobci – Longi Green Energy Technology, Trina Solar a Jinko Solar.
Z Ameriky
Kanada nařídila Číně, aby okamžitě prodala své podíly ve třech kanadských těžebních společnostech. Spolu s celosvětovou poptávkou po kritických kovech a nerostech totiž v Ottawě rostou i obavy z ohrožení národní bezpečnosti.
Podle obchodní Asociace pro čistou energii (ACP) se instalace solárních panelů ve Spojených státech ve třetím čtvrtletí zpomalily o 23 % – převážně kvůli neschopnosti získat panely. ACP vyzvala Bidenovu administrativu, aby zjednodušila proces prověřování dovozců.
Embargo v podstatě předpokládá, že veškeré zboží ze Sin-ťiangu je vyrobeno nucenou prací; vyžaduje, aby výrobci před proclením dovozu prokázali zdrojovou dokumentaci dovezeného zařízení zpět k surovině.
Čínská Jinko Solar na dotazy Reuters v e-mailu napsala, že na této dokumentaci spolupracuje s americkým Úřadem celní a hraniční ochrany (CBP). Tvrdí, že jejich dodávky nejsou spojeny s nucenou prací. Zbylé dvě firmy na dotaz agentury neodpověděly.
CBP se k zadržování zboží nevyjádřil. Nekomentoval ani to, jak dlouho může prověřování trvat. „V konečném důsledku to závisí na tom, jak rychle je dovozce schopen předložit dostatečnou dokumentaci,“ řekla mluvčí úřadu Rhonda Lawsonová.
Asociace pro čistou energii přístup celních orgánů kritizuje. „Po více než čtyřech měsících revizí nebyly žádné ze solárních panelů zamítnuty. Přesto zůstávají uvázlé v limbu a konec je v nedohlednu,“ napsala v prohlášení.