Článek
Čínská armáda se během posledních pěti let stala výrazně agresivnější a nebezpečnější. Uvedl to během své cesty po Indo-Pacifiku šéf amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley, tedy nejvýše postavený generál ve Spojených státech.
Podle jeho slov se v pacifickém regionu v posledních pěti letech výrazně zvýšil počet střetů čínských letadel a lodí s vojenskými silami Spojených států a jejich partnerů. „Poselstvím je, že čínská armáda se na moři i ve vzduchu v tomto konkrétním regionu stala výrazně agresivnější,“ prohlásil Milley.
Spojené státy nyní zvýšily snahu o posilování vztahů s tichomořskými zeměmi. Reagují tak na úsilí Číny rozšiřovat svou přítomnost a vliv v regionu. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena považuje Čínu za hrozbu a za primární dlouhodobý bezpečnostní problém pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.
Představitelé americké armády poukazují mimo jiné na hrozbu, že Čína podnikne invazi na Tchaj-wan. USA jsou pro Tchaj-wan klíčovým spojencem a dodavatelem zbraní. Tchaj-wan je demokratický stát, jehož nezávislost Čína neuznává. Čínský komunistický režim ostrov považuje za svou vzbouřeneckou provincii.
Hrozba napadení Tchaj-wanu čínskými silami neustále roste, čínská armáda navíc pravidelně stupňuje své vojenské aktivity v okolí ostrova. Peking vidí samostatný Tchaj-wan jako své vlastní území a netají se tím, že si pro něj jednoho dne přijde a v případě nutnosti použije sílu.
Čínský prezident Si Ťin-pching v červnu podepsal nařízení, podle něhož čínská armáda může za hranicemi Číny provádět „jiné než válečné vojenské operace“. Tchaj-wan se obává, že Čína zákon zneužije.