Článek
Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena má v plánu vyžadovat, aby produkty z židovských osad na okupovaném území Západního břehu Jordánu byly jasně označeny přesným místem původu. Informaci zveřejnil na svém webu list Financial Times. Podle odborníků je to další z projevů nespokojenosti Bílého domu s vládou Benjamina Netanjahua. Zda a kdy nařízení začne platit, ještě nebylo rozhodnuto. Cílem je však zvýšit tlak na Izrael jednak kvůli rostoucímu násilí osadníků vůči Palestincům v dané oblasti, jednak kvůli frustraci ze způsobu, jakým vede židovský stát válku v Pásmu Gazy.
Tento krok by změnil praxi, kterou zavedl bývalý americký prezident Donald Trump. Od roku 2020 mohly být produkty z této oblasti označeny jako „vyrobeno v Izraeli“, a to i přesto, že Západní břeh Jordánu je okupovaným palestinským územím.
Označení zboží jako vyrobeného v židovských osadách na Západním břehu by americkým spotřebitelům usnadnilo vyhýbat se těmto produktům. Vyvolalo by ale pravděpodobně i prudkou reakci Izraele, který takovou politiku v minulosti označil za protiizraelskou a diskriminační. Americké ministerstvo zahraničí se k záměru odmítlo vyjádřit.
Západní břeh Jordánu
Izrael obsadil Západní břeh Jordánu v roce 1967 a dodnes ho okupuje. Z hlediska mezinárodního práva tak výstavbou na okupovaném území porušuje zákon. Izrael považuje Západní břeh Jordánu za historickou domovinu židovského národa a označuje ho často biblickými názvy Judea a Samaří. Kromě asi půl milionu osadníků tam nyní žije 2,5 milionu Palestinců.
Výstavbu osad podporuje izraelský premiér Benjamin Netanjahu a jejím zastáncem byl i bývalý předseda vlády Naftali Bennett.
Zboží pocházející z osad rozlišují i další země. Například Nejvyšší soud EU v roce 2019 rozhodl, že zboží z židovských osad na Západním břehu Jordánu musí být označeno jako vyrobené na okupovaném území a nesmí naznačovat, že pochází ze samotného Izraele.