Článek
Eva Kailiová udělala Evropskému parlamentu reklamu, o kterou její kolegyně a kolegové určitě nestáli. Jako nejvýše postavená osoba v bobtnající korupční aféře skončila ve vyšetřovací vazbě. Následkem toho přišla o pravomoce, o členství v domovské politické straně a nakonec i o funkci. Poslanci europarlamentu ji na úterním jednání ve Štrasburku odvolali z postu místopředsedkyně, pro hlasovalo 625 poslanců, proti jeden a dva se zdrželi.
Belgické úřady viní Kailiovou (44) a několik dalších podezřelých z braní úplatků a praní špinavých peněz. Skupina měla dostávat dary a peníze od Kataru, aby pomohla zlepšit jeho pověst před nynějším mistrovstvím světa ve fotbale, které emirát pořádá. Kritika do Perského zálivu mířila například kvůli zacházení se zahraničními dělníky.
Kailiová braní úplatků od Kataru v úterý popřela a prostřednictvím svého řeckého advokáta se označila za nevinnou.
„Nemá nic společného s financováním z Kataru, nic – výslovně a jednoznačně. To je její pozice,“ prohlásil právník Michalis Dimitrakopoulos v televizi Open TV.
Jedna ze známějších představitelek europarlamentu se však z obvinění pravděpodobně jen tak nevyvleče. Při prohlídce jejího domova byly nalezeny pytle napěchované bankovkami. Řecký úřad proti praní špinavých peněz úřady jí zmrazil bankovní konta, stejně tak se k financím nedostane ani její otec nebo sestra. Podle téhož úřadu také Kailiová nedávno založila v Aténách realitní firmu.
The @Europarl_EN voted in favour of removing Eva Kaili from her position as vice-President of the institution.
— S&D Group (@TheProgressives) December 13, 2022
It was the only acceptable reaction. People must regain and maintain faith in our work and institution.
Zero tolerance for corruption! pic.twitter.com/a3DPuyDEOw
Ve vazbě skončil i životní partner Kailiové a otec jejího dítěte Francesco Giorgi, který je asistentem jednoho z italských poslanců z eurosocialistické frakce. Právě přes Giorgiho vede vazba na nadaci bývalého italského europoslance Piera Antonia Panzeriho, jehož vyšetřovatelé podle belgických médií označili za koordinátora celé úplatkářské skupiny. Giorgio spoluzakládal neziskovou organizaci, kterou Panzeri vede a která pravděpodobně v celém korupčním schématu hrála důležitou roli.
Jestliže v Bruselu a Štrasburku byla Kailiová jednou z političek, které sice vyčnívají nad ostatní, ale jen v rámci unijního prostředí, doma v Řecku patří k nejznámějším politikům vůbec.
Plavovlasá Řekyně se už jako velmi mladá zkoušela uplatnit v politice. V roce 2002 se stala nejmladší členkou zastupitelstva v rodné Soluni. Když jí o dva roky později nevyšel první pokus o zvolení do řeckého parlamentu, nastoupila jako moderátorka do televize MEGA TV, kde si vydobyla popularitu. Fanoušci o ní mluvili jako o nejatraktivnější hlasatelce. V roce 2007 se stala na pět let poslankyní řeckého parlamentu za socialistickou stranu PASOK.
Už tehdy, během tzv. řecké dluhové krize, na sebe Kailiová upoutala pozornost za své kontroverzní, ale přímočaré postoje. V roce 2011 nejprve odmítla podpořit vládu socialistického premiéra Jorgose Papandrea, nakonec ale ustoupila a vláda získala v kritické chvíli důvěru. Německý týdeník Der Spiegel pak Kailiovou zařadil mezi„lidi roku“, když vyzdvihl její „prozíravost“.
More than one and a half million euros in cash seized from Kaili and Panzeri#CorruptionEurope https://t.co/Z0BMa6qdxx pic.twitter.com/nttWftjwGI
— Le Soir (@lesoir) December 13, 2022
V Aténách nicméně Kailiová proslula také známostmi s rusko-řeckými oligarchy a ropnými magnáty. Na diskotékách se podle řeckých médií dlouho do noci bavila například s miliardářem Ivanem Savvidisem, který je označován za důvěrníka prezidenta Vladimira Putina (v letech 2003 až 2007 seděl v ruské Dumě za stranu Jednotné Rusko) a také přes manželku kontroluje továrnu na výrobu plastových obalů u středočeského Slaného.
V roce 2014 byla Kailiová poprvé zvolena do Evropského parlamentu. Profilovala se hlavně jako průkopnice digitálních technologií a umělé inteligence. Kromě jiného je členkou několika výborů na podporu blockchainu, tedy distribuční databáze, na které funguje i kryptoměna bitcoin. Za své aktivity ve prospěch sektoru IT byla Řekyně vícekrát oceněna. Zpravodajské médium Politico Europe ji v roce 2018 zařadilo mezi „ženy, které formují Brusel“.
Do místopředsednického křesla v europarlamentu usedla Kailiová na začátku letošního roku. Kromě jiného měla na starosti také styky se zeměmi Blízkého východu. V rámci eurosocialistické frakce se vyprofilovala jako mluvčí obránců katarského režimu.
Například v listopadu, když plénum EP schválilo rezoluci odsuzující smrt tisíců migrujících pracovníků v arabské zemi, se Kailiová ujala slova a pochválila „historickou transformaci“ Kataru, k níž přispělo pořadatelství mistrovství světa ve fotbale. Podporovala také uvolnění vízového režimu pro Katar a Kuvajt v parlamentním výboru pro spravedlnost a vnitřní věci – i když není členkou výboru.
#CorruptionEurope Le récit des coulisses de l’enquête belge sur les soupçons de corruption au Parlement européenhttps://t.co/U9ZM4141JN pic.twitter.com/3m9741Mu2i
— Le Soir (@lesoir) December 12, 2022
Před šampionátem se Kailiová také vydala do katarského Dauhá, ačkoli Katar předtím odložil plánovanou návštěvu evropské parlamentní delegace pro Arabský poloostrov.
Během pobytu Kailiová chválila emirát za pracovní reformy. Podle místního tisku řekla, že zastupovala 500 milionů evropských občanů, kteří vidí pokrok země jako výraz společných hodnot. „Nějak prošla za mými zády,“ podotkla k tomu německá europoslankyně Hannah Neumannová, která zmíněnou delegaci vede.
V Řecku přišlo zatčení Kailiové paradoxně v jedné věci vhod nynější středopravicové vládě, která čelí dlouhodobé kritice, že nechala tajně monitorovat komunikaci opozičních politiků. Případ místopředsedkyně EP podle nich dokazuje, že použití takových špionážních prostředků může být oprávněné.
„Ti, kteří vyjádřili absolutní postoje k tomu, zda by orgány činné v trestním řízení měly dohlížet na politické osobnosti, nebo ne, k tomu možná budou muset přistupovat opatrněji,“ řekl v sobotu mluvčí řecké vlády Giannis Oikonomou.