Článek
Kolumbijská univerzita v New Yorku v pondělí dala studentům protestujícím v areálu školy proti izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy ultimátum. To jim ukládá do dnešního odpoledne místního času opustit stanový tábor na nádvoří školy. Pokud tak neučiní, hrozí jim podmíněné vyloučení. Informuje o tom agentura AP.
K vyklizení stanových táborů demonstrující studenty vybízejí univerzity od východního po západní pobřeží USA. Děje se tak v době, kdy pomalu končí semestr a školy se připravují na promoce.
Kolumbijská univerzita demonstranty o ultimátu vyrozuměla v pondělí. V textu uvádí, že pokud stanový tábor opustí do 14:00 (20:00 SELČ) a podpisem se zaváží dodržovat pravidla školy do června příštího roku nebo do dokončení studia, pokud to bude dříve, tak budou moci akademický rok řádně dokončit. V opačném případě budou podmínečně vyloučeni, dokud nebude dokončeno vyšetřování. Mluvčí univerzity podle AP potvrdil, že dopis byl studentům rozeslán, ale odmítl k věci sdělit podrobnosti. Snímky dokumentu kolují na sociálních sítích.
Hlavní vyjednavač demonstrujících studentů Mahmoud Khalil uvedl, že zástupci univerzity letáky z výzvou začali rozdávat kolem 10:00 (16:00 SELČ). Demonstranti se nyní podle něj radí, jak budou postupovat dál.
Více o protestech na amerických univerzitách:
Protesty nabraly na intenzitě poté, co vedení Kolumbijské univerzity 18. dubna nechalo pozatýkat studenty v „táboře solidarity s Gazou“ uprostřed kampusu. Od té doby propukly propalestinské demonstrace na řadě dalších univerzit napříč Spojenými státy. Některé univerzity na protesty v posledních dnech reagují přivoláním policie, ve vazbě už v této souvislosti skončily stovky lidí.
Demonstrace odrážejí silný nesouhlas mnoha mladých Američanů se způsobem, jakým Izrael vede v Pásmu Gazy ofenzivu proti palestinskému hnutí Hamás, kterou zahájil po teroristickém útoku Hamásu a jeho spojenců na Izrael z loňského 7. října. Protestující studenti požadují, aby školy přerušily obchodní vazby a investice, které jsou nějakým způsobem spojené s Izraelem, a volají po ukončení zabíjení palestinských civilistů.
Manifestace jsou poklidné, vedení řady škol je ale považuje za příliš rušivé, zatímco někteří židovští studenti uvádí, že je provází projevy antisemitismu a oni se kvůli tomu necítí bezpečně. Protesty také přitahují aktivisty zvenčí, kteří vášně dál rozdmýchávají.
Je to genocida?
V souvislosti se situací civilistů v Pásmu Gazy již dlouhodobě z úst vysoce postavených představitelů některých zemí nebo organizací padají na hlavu Izraele obvinění z genocidy. Je to namístě?
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Turk před časem pro Seznam Zprávy uvedl, že „OSN není v pozici, kdy by to posuzovala“. „Je to velmi komplexní věc… Případy jsou individuální a musí to rozhodnout soud… Dá se říci, že dochází k vážným porušením mezinárodního humanitárního práva. Ovšem zatím nedokážeme přesně ukázat, kdo nese odpovědnost. Z toho, co se děje civilistům, ale mám obavy,“ řekl. Celý rozhovor si přečtěte zde.
Izrael - kvůli obvinění z genocidy - u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) zažalovala Jižní Afrika. Tématu jsme se věnovali v článku zde. ICJ na konci ledna vyzval Izrael, aby okamžitě zabránil svým vojákům zabíjet palestinské civilisty a způsobovat jim vážnou fyzickou a mentální újmu.
Vyšetřování možného genocidního jednání ze strany Izraele nicméně podle právničky a expertky na mezinárodní právo Petry Ditrichové potrvá dlouho. „Genocida je považována za ‚zločin všech zločinů‘. K tomu, aby byl stát uznán za její spáchání, musel by ICJ prokázat, že došlo k naplnění definice požadované Úmluvou,“ uvedla v rozhovoru pro SZ.