Hlavní obsah

„Unikli jsme smrti jen o vlásek.“ Šéf WHO popsal, jak prožil útok v Jemenu

Foto: Shutterstock.com

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Tedros Adhanom Ghebreyesus byl na letišti v metropoli Saná v době, kdy na něj útočil Izrael, který bojuje proti jemenským rebelům. „Kdyby raketa trochu odbočila, mohli jsme být přímo zasaženi,“ řekl agentuře Reuters.

Článek

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus popsal, jak prožíval čtvrteční útok na letiště v jemenské metropoli Saná. Izraelské nálety tam způsobily sérii výbuchů. Židovský stát se opakovaně zaměřuje na cíle spojené s Húthíi, jemenskými rebely, které s podporou Íránu bojují i proti Izraeli.

Nálety podle húthíjské agentury Saba zabily nejméně šest lidí, není ale jasné, jestli mezi nimi byli civilisté nebo členové povstaleckých milic. Tedros byl tou dobou spolu s dalšími pracovníky OSN přítomen na místě a připustil, že „unikli smrti jen o vlásek“.

Podle agentury Reuters Tedros a jeho tým opouštěli letiště po misi zaměřené na vyjednávání o propuštění zadržovaných zaměstnanců OSN a posouzení humanitární situace v zemi.

„Byl to naprostý chaos, lidé prchali v panice,“ líčil Tedros v sobotu v rozhovoru pro BBC Radio 4. „Nebyl tam žádný úkryt, takže jsme byli zcela na ráně. Kdyby raketa trochu odbočila, mohli jsme být přímo zasaženi,“ dodal v rozhovoru pro Reuters.

Izraelská armáda uvedla, že útok byl zaměřen na húthíjské vojenské cíle. Podle ní sloužilo letiště k pašování íránských zbraní do regionu a k přijímání vysokých íránských představitelů.

Podle Tedrose je ale letiště civilní zařízení, a proto by nemělo být cílem vojenských operací. „Nezáleží na tom, jestli jsem tam byl já, nebo ne. Každý civilní život má hodnotu – můj život není cennější než život jiných lidí,“ uvedl pro BBC.

Tedros, který stojí v čele WHO od roku 2017, uvedl, že o jeho přítomnosti na letišti se veřejně vědělo. „Civilní letiště by mělo být chráněno, ať už jsem na něm já, nebo kdokoli jiný,“ řekl. Zároveň vyjádřil obavy z rostoucího napětí ve světě a toho, kam směřuje. „Nikdy jsem nezažil, že by byl svět v tak nebezpečném stavu, jako je nyní,“ dodal.

Na síti X Tedros v den útoku napsal, že je na cestě domů do Ženevy. Poděkoval kolegům a personálu letiště, že ho obětavě chránili.

Podle agentury Saba izraelské útoky zasáhly nejen letiště v Saná, ale také elektrárny a přístav v regionu. Húthíové označili útoky za „barbarské“ a slíbili, že budou pokračovat v útocích na Izrael, dokud neskončí válka v Pásmu Gazy.

Húthíjské milice v odvetě v sobotu odpálily raketu na izraelskou leteckou základnu Nevatim. Izraelské obranné síly (IDF) uvedly, že raketa byla zachycena dříve, než dosáhla izraelského vzdušného prostoru.

Incident je dalším z řady střetů mezi Izraelem a húthíjskými rebely, kteří od října 2023 pravidelně útočí na Izrael, aby vyjádřili solidaritu s Palestinci v Gaze. Izrael na tyto útoky reaguje leteckými údery, které často zasahují i civilní infrastrukturu v oblastech Jemenu kontrolovaných Húthíi.

Húthíové jsou poslední významnou silou, která patří k tzv. íránské ose odporu na Blízkém východě. Izrael letos po palestinské teroristické organizaci Hamás ve válce významně ochromil i libanonské militantní hnutí Hizballáh.

Kdo jsou Húthíové

  • Húthíové, nebo také Ansar Alláh (Zastánci Alláha), jsou náboženští obrozenci usazení v severním Jemenu.
  • Húthíové vyznávají šíitský islám, který je příbuzný s tím, jenž se praktikuje v Íránu.
  • Jako jedna z válčících stran v dlouholetém konfliktu ovládli hlavní město Saná'a a většinu severu země, kde žije asi 70 procent obyvatel Jemenu. Na územích, která ovládají, zlikvidovali opozici, lidskoprávní organizace je viní z věznění aktivistů a novinářů. OSN pak z válečných zločinů a využívání dětských vojáků.
  • V roce 2000, během druhé palestinské intifády, pronesl vůdce skupiny heslo, které dosud Húthíové skandují na svých demonstracích: „Bůh je velký, smrt Americe, smrt Izraeli, proklínejte Židy, vítězství islámu.“
Foto: BBC/Sana`a Center for Strategic Studies/Congress Research Service, Seznam Zprávy

Rozdělený Jemen.

Doporučované