Hlavní obsah

Uniklé dokumenty odhalují rozpory v návrzích mírové dohody na Ukrajině

Foto: Ukrajinský generální štáb/Facebook

Ukrajina se brání plnohodnotné ruské invazi od roku 2022. V současné době se snaží dospět k mírové dohodě (ilustrační fotografie).

Americké znění návrhu k ukončení války na Ukrajině se v několika bodech liší od návrhů ukrajinských a evropských představitelů. Jedná se především o otázky ohledně území, ekonomiky a bezpečnostních záruk.

Článek

Ukrajinští a evropští představitelé se tento týden ohradili proti některým návrhům USA na ukončení války na Ukrajině a předložili protinávrhy týkající se otázek od území až po sankce. Vyplývá to z kompletních znění návrhů, ke kterým se dostala agentura Reuters.

Soubory návrhů z jednání mezi americkými, evropskými a ukrajinskými představiteli ze 17. dubna v Paříži a 23. dubna v Londýně odhalily vnitřní fungování takzvané kyvadlové diplomacie, která probíhá v době, kdy americký prezident Donald Trump usiluje o rychlé ukončení války. Jedná se o metodu, kdy do konfliktu mezi dvěma stranami vstupuje třetí strana a funguje jako prostředník.

Hlavní rozdíly v obou textech se týkají postupu řešení otázek týkajících se území, ekonomiky a bezpečnostních záruk. Podrobněji je rozebrala agentura Reuters.

Návrhy z Paříže

V prvním textu se uvádí, že zmíněné „podmínky představují konečnou nabídku Spojených států pro obě strany“. Podle zdrojů blízkých rozhovorům obsahuje návrhy, které evropským představitelům v Paříži předložil Trumpův vyslanec Steve Witkoff a které byly předány Ukrajincům.

Rozdíly mezi návrhy potvrdil na tiskové konferenci také americký ministr zahraničí Marco Rubio. Rámec předložený zúčastněným stranám označil za široký, ale jeho podrobnosti odmítl komentovat.

Americký viceprezident J. D. Vance však později uvedl, že Spojené státy vydaly velmi jasný návrh oběma stranám a že je načase dohodu přijmout. V opačném případě podle jeho slov Washington ukončí své mírové úsilí.

Jednání v Londýně

Druhý text vznikl tento týden na jednání mezi ukrajinskými a evropskými představiteli v Londýně a byl předán americké straně, uvedly zdroje agentury Reuters. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v této souvislosti ve čtvrtek uvedl, že dokument s návrhy ze středečních jednání z britské metropole má v současné době Trump na stole.

Diplomatická snaha ukončit válku mezi tím pokračuje. V pátek jednal v Moskvě americký vyslanec prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Tato diplomacie je nejkoncentrovanějším úsilím o zastavení bojů od prvních měsíců ruské invaze v únoru 2022, zdůraznila agentura Reuters. Moskva má momentálně pod kontrolou téměř pětinu Ukrajiny.

Přehled rozdílů

Území

V případě území požadovaly Witkoffovy návrhy, aby USA právně uznaly ruskou kontrolu nad Krymem, ukrajinským poloostrovem, který Moskva anektovala v roce 2014. Dále mají Spojené státy de facto uznat ruskou kontrolu nad územími na jihovýchodě Ukrajiny, která si k sobě Kreml během aktuální války připojil, i když je neokupuje celé. Jedná se o Doněckou, Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblast.

Oproti tomu evropský a ukrajinský dokument odkládá podrobnou diskuzi o území až na dobu po uzavření příměří a nezmiňuje se o uznání ruské kontroly nad jakýmkoli ukrajinským územím.

Napětí ohledně Krymu se projevilo i tento týden, kdy Trump kritizoval Zelenského za jeho prohlášení, že Ukrajina neuzná anektovaný poloostrov za ruský. V rozhovoru pro časopis Time zveřejněném v pátek americký prezident uvedl, že „Krym zůstane ruský“. Kromě toho sdělil, že podle jeho názoru nebude Ukrajina někdy v budoucnu schopna vstoupit do NATO.

Bezpečností záruky

Pokud jde o dlouhodobou bezpečnost Ukrajiny, Witkoffův dokument uvádí, že Ukrajina bude mít „silné bezpečnostní záruky“. Garantem by měly být evropské a další spřátelené státy. Dokument však neuvádí žádné další podrobnosti, ale popisuje, že Kyjev nebude usilovat o vstup do NATO.

Evropský a ukrajinský dokument je v této otázce konkrétnější. Uvádí se v něm, že nebudou stanoveny žádné limity pro ukrajinské síly a také žádná omezení pro ukrajinské spojence k tomu, aby nasadili své vojenské síly na ukrajinském území. Takové ustanovení bude pravděpodobně dráždit Moskvu, okomentovala agentura Reuters.

Kromě toho dokument navrhuje pro Ukrajinu silné bezpečnostní záruky, a to mimo jiné i ze strany Spojených států prostřednictvím „dohody podobné článku 5“, což je odkaz na ustanovení NATO o vzájemné obraně.

Sankce proti Rusku

V případě ekonomických opatření uvádějí Witkoffovy návrhy zrušení sankcí uvalených na Rusko od jeho anexe Krymu v roce 2014.

V protinávrzích se naopak uvádí, že „sankce USA uvalené na Rusko od roku 2014 se mohou sice po dosažení udržitelného míru postupně zmírnit“, ale i přesto se mohou znovu zavést, pokud Rusko poruší podmínky mírové dohody.

Evropský a ukrajinský dokument také navrhuje, aby Ukrajina dostala finanční náhradu za škody způsobené ve válce ze zmrazených ruských aktiv v zahraničí. Witkoffův text uvádí pouze to, že Ukrajina dostane finanční kompenzaci, aniž by uvedl zdroj peněz.

Americký návrh příměří

Agentura Reuters v pátek získala kompletní znění návrhu, který Spojené státy v Paříži předložily spojencům. Obsahuje body, o nichž už dříve média spekulovala.

Předkládáme český překlad dokumentu, jak ho zveřejnila agentura.

Spojené státy vyvíjejí na podle čtvrtečního vyjádření Donalda Trumpa na Rusko silný tlak, aby uzavřelo dohodu o příměří, ale s tím, že o ni musí mít zájem také Ukrajina. Moskva podle Trumpa už učinila „dost velký ústupek“, když nabídla, že se přestane snažit ovládnout celou Ukrajinu.

Kromě toho minulý týden Trump pohrozil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo Ukrajina budou příliš komplikovat uzavření dohody.

Doporučované