Článek
Německá opoziční konzervativní unie CDU/CSU by mohla podpořit vládní novelu zákona, jež ruší kontroverzní poplatek za tranzit plynu, který dosud platilo i Česko. Na tiskové konferenci po hlasování, kterým Spolkový sněm vyjádřil nedůvěru kancléři Olafu Scholzovi, to řekl předseda CDU Friedrich Merz.
Poplatek dlouhodobě kritizují kromě Česka i další němečtí sousedé. Berlín ho slíbil od ledna zrušit, kvůli listopadovému pádu vlády ale není jasný osud příslušné novely. Mluvčí německého ministerstva hospodářství ČTK sdělila, že její úřad na přijetí zákona intenzivně pracuje.
Merz je kandidátem CDU/CSU na příštího kancléře. Pokud se potvrdí dosavadní průzkumy veřejného mínění, zřejmě se jím i stane. Na tiskové konferenci po hlasování o důvěře kancléři Scholzovi zmínil zákon o zrušení poplatků za tranzit plynu, které byly zavedeny v roce 2022, jako jeden z mála vládních návrhů, které by mohla CDU/CSU podpořit. Menšinová vláda sociálních demokratů (SPD) a zelených nyní nemá v parlamentu většinu, aby mohla zákony sama schvalovat.
„Je tu ještě zákon o poplatcích za plyn, který je třeba dokončit, abychom z poplatků vyjmuli naše evropské sousedy. To je jeden ze zákonů, který můžeme podpořit,“ řekl Merz. Zdůraznil, že podpora jakéhokoli zákona z vládní dílny je dál „předmětem rozhovorů v tomto týdnu“. Zda je možné, že se o novele bude hlasovat ještě tento týden, Merz neřekl.
Náměstek českého ministra průmyslu a obchodu Štěpán Hofman v Bruselu novinářům řekl, že podle jeho informací by německý parlament příslušný zákon mohl schválit už tento týden, a pokud se tak nestane, tak někdy v lednu se zpětnou platností od počátku roku.