Článek
V prvním týdnu roku 2025 bylo v Pásmu Gazy zabito nejméně 74 dětí, uvedl v středečním prohlášení Dětský fond OSN (UNICEF). Některé dětí zahynuly i v takzvané humanitární zóně v oblasti Mavásí.
Více než milion dětí v Pásmu Gazy přežívá ve stanových táborech, přičemž od 26. prosince tam podle UNICEF na podchlazení zemřelo osm novorozenců a kojenců.
„Nový rok dětem v Gaze přinesl další smrt a utrpení zapříčiněné útoky, strádáním a zimou,“ řekla výkonná ředitelka organizace Catherine Russellová a dodala, že příměří mělo být už dávno uzavřeno.
Již patnáct měsíců trvající válka Izraele proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás v Pásmu Gazy podle údajů OSN vysídlila asi 1,9 milionu obyvatel, tedy přibližně 90 procent populace; mnozí lidé žijí v provizorních stanových táborech, kde jsou kromě jiného vystaveni chladnému počasí.
Především malé děti nejsou v těchto podmínkách schopny regulovat tělesnou teplotu.
Izraelské údery na území Pásma Gazy podle vyjádření izraelské armády cílí na bojovníky a infrastrukturu využívanou hnutím Hamás, mezi oběťmi jsou ovšem pravidelně i civilisté včetně dětí. Izrael opakovaně zaútočil i v takzvané humanitární zóně Mavásí na jihu Pásma Gazy. Humanitární zóny jsou oblasti označené Izraelem jako bezpečné, do kterých se podle izraelské armády mají stahovat obyvatelé z bojových zón Pásma Gazy.
Nynější válka v Pásmu Gazy začala poté, co bojovníci Hamásu a dalších palestinských ozbrojených skupin 7. října 2023 zaútočili na jih Izraele. Přitom zabili na 1200 lidí, převážně civilistů, a dalších zhruba 250 rukojmích unesli do úzkého pobřežního pásma.
Od počátku války bylo v Pásmu Gazy zabito nejméně 45 936 Palestinců, dalších 109 274 jich bylo zraněno, vyplývá z dnešních aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy spravovaného hnutím Hamás. Údaje nerozlišují mezi ozbrojenci a civilisty.