Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Severokorejský aktivní stratovulkán Pektusan obdržel titul globální geopark UNESCO. Výkonná rada UNESCO rozhodnutí zdůvodnila „výjimečným přírodním a kulturním dědictvím“ hory, tvořeným mimo jiné četnými sopečnými erupcemi a geologickými rysy.
Pektusan se nachází na hranici Číny se Severní Koreou, s nadmořskou výškou 2744 metrů nad mořem se jedná o nejvyšší severokorejskou horu. Na vrcholu sopky se vyjímá sopečné Nebeské jezero, jehož obvod činí přibližně 13 kilometrů a dosahuje hloubky až 400 metrů. Poslední erupce sopky proběhla v roce 1903.

Stratovulkán Pektusan.
Hora je důležitým symbolem pro vícero skupin obyvatelstva v dané oblasti. Korejci i Mandžuové považují Pektusan za místo svého původu. Pro Severní i Jižní Koreu je hora národním symbolem, obě země ji zmiňují ve svých státních hymnách.
V Severní Koreji je Pektusan považován za svaté místo. Dle severokorejské legendy se právě zde narodil Tangun, legendární zakladatel prvního korejského království Kočoson, jehož vláda měla dle pověsti trvat 1500 let. Zdejší původní šamanistické náboženství Tanguna uctívalo jako nesmrtelného vládce hor.
Důležitost Pektusanu ještě vzrostla poté, co se v zemi ujal moci rod Kimů. Zakladatel Severní Koreje Kim Ir-sen měl okolí hory využít jako skrýš před Japonci během druhé světové války. Severokorejská státní propaganda děda současného vládce KLDR Kim Čong-una často označuje jako „legendárního hrdinu z Pektusanu“.
Kim Ir-senův syn Kim Čong-il, otec Kim Čong-una, se měl narodit na samotném úpatí Pektusanu. Ve chvíli jeho narození dle režimní legendy vysvitlo slunce, sníh roztál a květiny rozkvetly, na nebi se navíc u příležitosti jeho narození objevila nová hvězda. Experti se však domnívají, že se pravděpodobně narodil v tehdejším Sovětském svazu.
Severokorejský režim horu využívá k propagandistickým akcím dodnes, v roce 2019 podnikl Kim Čong-un v doprovodu manželky a několika vládních činitelů vyjížďku na bílém koni na zasněžený vrchol hory.