Článek
Moskevský soud loni v březnu zakázal činnost politické sítě nejznámějšího opozičního představitele Alexeje Navalného. Hnutí se po kremelských zásazích proti parlamentní opozici stalo v uplynulém desetiletí nejsilnější ruskou opoziční silou.
Podobně jako jiné skupiny kritizující režim prezidenta Vladimira Putina ji soud označil za extremistickou a teroristickou, načež mnoho jejích členů a podporovatelů zemi opustilo. Navalného blízcí spolupracovníci nyní oznámili, že tým obnoví svou činnost.
Sedm měsíců války, vyhlášení částečné mobilizace i neúspěchy na frontě vedly k oslabení režimu, říkají koordinátoři sítě Leonid Volkov a Ivan Ždanov v prohlášení zveřejněném na YouTube. Podle nich nastal čas na založení nové sítě, která bude fungovat jako „undergroundová partyzánská skupina“.
Oba opoziční aktivisté čelí v Rusku trestnímu stíhání, video zveřejnili z exilu. Vyzývají v něm ruské občany, aby se k činnostem skupiny přidali a postavili se tak režimu. „Putin přinesl válku a utrpení do každé ruské rodiny v každém jednom domově,“ komentoval Volkov ve videu ruskou mobilizaci.
Hnutí má fungovat uvnitř Ruska. Aktivisté zdůrazňují, že boj s režimem může mít různé podoby i intenzitu. „Můžete šířit informace, poskytovat právní pomoc, pracovat jako dobrovolník nebo sabotovat práci vojenských odvodových úřadů,“ popsal Volkov některé z možností, jak se do odbojové skupiny zapojit.
Kreml proti Navalného aktivitám
Přečtěte si profil ruského opozičního předáka, který byl pravděpodobně právě kvůli své činnosti otrávený novičokem.
Už loni v červnu označil ruský soud jako extremistické fondy a štáby spojené s Navalným, které tím také zakázal. Na seznam teroristů se dostali i Navalného spojenci a letos také přímo opoziční politik.
Obnovené působení štábů už necílí pouze na příznivce vězněného opozičního předáka. Apeluje spíše na všechny, kteří nesouhlasí s válkou a mobilizací. „Budeme rádi za všechny lidi, za ty opatrné i za ty nejzoufalejší, nezáleží nám na tom, odkud jste nebo kde pracujete, hlavní je, že jste proti této válce a této vládě,“ řekl Volkov.
Nesouhlas s vyhlášením mobilizace mezi částí Rusů je patrný. Nejnovější informace časopisu Forbes uvádí, že zemi podle zdroje z ruské prezidentské kanceláře opustilo 600 až 700 tisíc lidí. Někteří rovněž vyšli do ulic, kde policie zatkla při protestech tisíce lidí.
In #Moscow, Putin's punishers dragged the young woman into a police truck, after which wild screams began to be heard from there. pic.twitter.com/GydiW7CH3K
— NEXTA (@nexta_tv) September 24, 2022
Navalného spolupracovníci a členové týmů, kteří v Rusku zůstali, čelili v minulých měsících zvyšujícím se represím. Bezpečnost pro nové členy skupiny má nyní představovat prioritu.
Aktivisté proto vytvořili systém, který má zajišťovat anonymitu všech údajů přenášených uvnitř skupiny. Volkov dodal, že bývalí členové Navalného sítí budou považováni za součást nových organizací pouze v případě, že se k nim rozhodnou připojit.
Zastavení činnosti týmu Alexeje Navalného
Štáby Navalného tvořily síť s pobočkami po celém Rusku. Zabývaly se například zveřejňováním analýz, podporou nezávislých kandidátů i dalšími politickými kampaněmi.
Přispěly rovněž k rozmachu „inteligentního hlasování“ - vyzývaly, aby lidé ve volbách podpořili toho kandidáta, který má největší šanci porazit nominanta putinovské strany Jednotné Rusko, byť by s ním ve všem nesouzněli.
Prokuratura v minulosti štáby obvinila, že vytváří podmínky pro destabilizaci situace v Rusku a připravují svržení ústavního pořádku podle scénáře prozápadní „barevné“ revoluce.
Navalného nadační fond pro boj s korupcí pak dlouhodobě upozorňoval na případy údajného úplatkářství nebo protežování příbuzných do funkcí v ruské politice. Podílel se rovněž na organizaci protivládních demonstrací.
Organizace spjaté s tímto opozičním předákem mají od loňského dubna zakázáno umísťovat materiály na internet, organizovat veřejné události a účastnit se referend nebo voleb.
Příběh Rusa, který uprchl před mobilizací
„Masakr v Buči se vás dotýká, cítíte empatii. Na druhou stranu vás osobně ale válka neohrožuje,“ vysvětluje mladý Moskvan, proč se k útěku ze země rozhodl až po vyhlášení mobilizace. Zásadními faktory se tak staly strach a šok.
Sám Navalnyj se v Rusku navzdory svému uvěznění stal jedním z nejhlasitějších odpůrců invaze na Ukrajinu, píše deník The Moscow Times. V srpnu 2020 byl opoziční předák téměř smrtelně otráven. Z činu obvinil ruské bezpečnostní agenty, kteří podle něj jednali na příkaz prezidenta Vladimira Putina. Kreml jakoukoli odpovědnost za otravu odmítá.
Opozičník se navzdory varováním vrátil do Ruska, kde byl hned po příletu zatčen a dostal 2,5 roku za porušení podmínky předchozího trestu. V březnu ho ruský soud odsoudil na 9 let vězení za podvod a pohrdání soudem.