Článek
Běžní vojáci i experti to považují za marnotratné. Ukrajinská armáda přesto řešila nedostatek vojáků na frontě i tím, že pěchotu doplňuje členy různých specializovaných jednotek. Upozorňují na to ukrajinský server Kyiv Independent nebo vojenský portál Militarnyi.
Vojáci, s nimiž mluvil ukrajinský deník, zdůrazňují, že jde stejně pouze o krátkodobé řešení chybějících sil. Specialisté, kteří trávili léta zdokonalováním schopností, na frontě často umírají nebo bývají ranění.
Tento týden se k problému, o kterém se častěji mluví po zprávě britského deníku The Guardian z konce loňského roku, vyjádřil přímo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Reagoval na video, v němž jeden voják ve společnosti asi desítky dalších říká, že dostali rozkaz „téměř všechny techniky k pěchotě, což znamená, že zůstaneme bez technického personálu, který by zajišťoval servis našich letadel“.
Voják to považuje za faktor, který může „zničit úplné základy našeho letectva“. „Od roku 2014 připravujeme a udržujeme letouny, zajišťujeme bojové mise v těch nejtěžších podmínkách, ve dne i v noci, bráníme naši vlast před nepřítelem,“ říká mluvčí skupiny.
Portál Militarnyi poznamenává, že se „jedná již o třetí rozsáhlý přesun personálu“ ze specializovaných jednotek. Zelenskyj teď slíbil, že pokles specialistů zastaví. „Vydal jsem instrukce, aby se všechno vysvětlilo veřejnosti a nesnižoval se stav specialistů zásadních pro letecké síly,“ oznámil prezident.
Převelení se podle ukrajinských médií týkalo jednotek udržujících letadla a provozujících a udržujících protiletadlové systémy, radiotechnických jednotek, mobilních hasičských skupin i vojenského personálu, který byl v zahraničí vycvičen na západní zbraně.
Přesuny podle vysoce postaveného důstojníka letectva, kterého pod podmínkou anonymity citoval server Kyiv Independent, začaly už na jaře 2024. Nyní prý dosáhly „kritické úrovně“, kdy stav personálu jednotek klesl na 50 %.
Člen letectva, který také hovořil pod podmínkou anonymity, vykreslil ještě chmurnější obrázek. Řekl, že od začátku totální války bylo k pěchotě převeleno už kolem několika tisíc příslušníků letectva, přičemž asi 40 % jich bylo zabito a 40 % zraněno v prvních dnech, pokud byli přímo posláni na frontu. Někteří stále bojují.
Dodal, že se často jedná o lidi, kteří studovali zhruba čtyři roky a své znalosti dále budovali během let služby. Podle něj zároveň kvůli těmto krokům upadá morálka jednotek.
Analýza
Ruská armáda má sice v posledních měsících jasnou převahu na velké části bojiště, rozhodného vítězství však dosáhnout nedokáže. A nezdá se, že by se to v dohledné době mělo změnit.
Ukrajinské letectvo vytvořilo komisi, která má prošetřit, zda je klíčový personál převáděn do předních linií kvůli nedostatku vojáků bránících východ země.
„Komise pracuje na tom, aby zabránila přesunu nedostatkového odborného personálu, který by mohl výrazně ovlivnit bojeschopnost vzdušných sil,“ uvedl ve čtvrtek na facebooku jeho mluvčí Jurij Ihnat.
Ve stejný den jako Zelenskyj reagoval i generální štáb. Podle něj žádný přesun specialistů nebyl plánován. „Místo toho Letectvo Ozbrojených sil Ukrajiny zvyšuje počet technického a leteckého personálu,“ píše se v prohlášení.
Generální štáb uznal, že situace na frontě je „těžká“ a že „v mnoha oblastech chybí vojáci“. Převedení některých pracovníků je podle něj „nezbytným krokem“.
Velení armády zdůraznilo, že náčelník generálního štábu Oleksandr Syrskyj zakázal přesun špičkových specialistů a těch, kteří byli vycvičeni v zahraničí na zahraničních zbraních.
Někteří vojáci chápou složitost problému, ale jsou pesimističtí k tomu, že se do budoucna situace zlepší.
„Možná jsou to pro ně (vedení armády) jen čísla, ne lidé,“ řekl technik z letectva serveru Kyiv Independent. Podle něj by měl existovat mechanismus „odpovědnosti“ pro generály, kteří rozhodují.
Glen Grant, bývalý podplukovník britské armády, který radil ukrajinskému ministerstvu obrany a pozorně sleduje vojenské otázky na Ukrajině, řekl, že problémy se správou zdrojů přetrvávají kvůli nedostatku kompetentních generálů a neschopnosti poučit se z chyb.
„Prostě nevezmete své techniky a nevystavíte je nebezpečí, protože je potřebujete jako techniky,“ řekl listu Kyiv Independent.
„Můžete posílit jednu oblast, ale pak oslabíte jinou, takže kompenzace je ztracena. Jste pořád tam, kde jste, až na to, že jste na tom vlastně dvakrát hůř, protože pravděpodobně ztratíte techniky,“ upozorňuje Grant.
Ukrajinský vojenský expert Mychajlo Žyrochov na druhou stranu řekl, že je skeptický k číslům, která členové letectva uváděli. Považuje situaci za nejednoznačnou a pochybuje, že se ukrajinské vojenské vedení „střelilo do nohy“ a „zničilo letectvo“, jak se tvrdí.
„Je to typické lidské chování – nikdo nechce jít na frontu, navzdory tomu, že jsou to profesionální vojáci, jsou to smluvní vojáci a byli tam celou tu dobu, těch posledních dvacet let, kdy bránili nebe,“ řekl Žyrochov listu Kyiv Independent.
Vznesl také otázku, jak vojáci získali čísla, když tyto informace jsou „tajné“.
Projekt DeepState, jenž má blízko k ukrajinské armádě, uvedl, že po zveřejnění videa zmíněného v úvodu obdržel stovku zpráv od vojáků k přesunům specialistů. Ve velkém množství z nich se psalo, že vojáci absolvovali jen několikadenní výcvik, než byli posláni do brigád.
„Záměrné vyslání specialistů, kteří mají specifické dovednosti, znalosti a zkušenosti a jejich nepřítomnost přímo ovlivňuje práci jednotky,“ upozornil DeepState. Ukrajinský projekt to proto nazval jako „absurdní jev“.