Článek
Ruská obrana Sevastopolu na anektovaném Krymu čelila rozsáhlému útok vzdušných a námořních dronů, tedy bezpilotních letadel a bezosádkových plavidel. Oznámil to podle tiskových agentur ruský gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev. Náletu dronů podle agentury Interfax čelilo i ruské přístavní město Novorossijsk, které je další základnou ruské Černomořské flotily, decimované ukrajinskými útoky. Terčem náletu ukrajinských dronů se stala i rafinerie v Tuapse na jihu Ruska, kde vypukl požár. „Síly protivzdušné obrany, flotily a uskupení vojsk obrany Krymu v různých částech Sevastopolu pokračují v ničení bezpilotních letounů a také bezosádkových člunů,“ uvedl gubernátor podle agentury TASS. Později na sociální síti poděkoval vojákům za to, že se jim rozsáhlý útok podařilo odrazit.
„Zničeny byly desítky bezpilotních letounů a více než pět bezosádkových člunů,“ tvrdil a dodal, že útok si podle záchranářů nevyžádal žádné zraněné.
Čeho se snaží Ukrajina dosáhnout údery na rafinerie?
Ukrajinské bezpilotní kamikaze drony s dlouhým doletem pronikají nad ruské území stále častěji a hlouběji. Jejich hlavním cílem se v letošním roce staly ropné rafinerie. Ovšem jiné součásti ropného průmyslu nikoliv. Proč? Tomu se věnujeme v detailní analýze.
Nad Novorossijskem sestřelila protivzdušná obrana deset dronů. Nálet se podle předběžných informací obešel bez obětí a zraněných, oznámil gubernátor Krasnodarského kraje Veniamin Kondraťjev. Drony podle něj útočily na civilní objekty a padající trosky místy způsobily požáry, které se hasí, napsala agentura Interfax. Podobná tvrzení nelze ve válečných podmínkách okamžitě prověřit z nezávislých zdrojů. Obyvatelé Novorossijska hlásili přinejmenším 19 výbuchů. Terčem náletu mohl být přístav a sklady s ropou, poznamenala ukrajinská agentura Unian s odvoláním na informace ze sociálních sítí. Dva ukrajinské drony v pátek zaútočily na rafinerii v Tuapse, v důsledku dopadu jednoho stroje vypukl požár, který hasí speciální síly. Podle předběžných informací nebyl nikdo zraněn, uvedl krizový štáb v Krasnodarském kraji, kde zmíněná rafinerie leží. Úřady tvrdí, že mají požár pod kontrolou.
Nové rakety má už i Ukrajina
Ukrajina už vypálila americké rakety dlouhého doletu ATACMS. Zbraň, o niž Kyjev dlouhodobě a hlasitě žádá, je novou hrozbou pro Rusko, které teď musí balancovat mezi vyšším rizikem utrpěných škod a složitou reorganizací.
Na tuto rafinerii společnosti Rosněfť zaútočily drony už na počátku roku a vyřadily ji na týdny z provozu. Terčem útoku dronů se minulý měsíc stala jiná rafinerie v Krasnodarském kraji, ve Slavjansku na Kubani, připomněl na svém webu list Kommersant. Moskva minulý měsíc jmenovala viceadmirála Sergeje Pinčuka novým velitelem Černomořské flotily. Hlavním velitelem ruského vojenského námořnictva se stal admirál Alexandr Moisejev a velitelem Severní flotily viceadmirál Konstantin Kabancov. Oficiálně příčiny výměny velitelů vojenského námořnictva nebyly oznámeny, upozornila ruská redakce BBC a dodala, že předchozí velitel vojenského námořnictva Nikolaj Jevmenov byl odvolán po sérii potopení lodí Černomořské flotily ukrajinskými bezosádkovými plavidly. Ruské námořnictvo se během ruské invaze na Ukrajinu potýká s těžkými ztrátami v Černém moři. Zatím nejhorším zásahem bylo potopení křižníku Moskva v dubnu 2022. Dohromady Ukrajina za dva roky války s Ruskem potopila nebo vážně poškodila přibližně dvě desítky ruských válečných lodí, uvedla dříve stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. To podle stanice představuje asi třetinu celé Černomořské flotily.