Článek
Ukrajinská armáda zaznamenává ve své dlouho očekávané protiofenzivě úspěchy na jihovýchodě země, kde se snaží o dobytí okupovaných území. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli poznamenal, že po předchozím pomalejším postupu jednotky „převzaly iniciativu“. Informovala o tom agentura Reuters.
Zatímco v červnu se situace na frontě příliš nehnula, v posledních dnech se opět odehrávají jedny z nejintenzivnějších bojů na frontě v okolí východoukrajinského Bachmutu, napsalo v sobotu britské ministerstvo obrany. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) dosáhla ukrajinská armáda v oblasti Bachmutu takticky významných úspěchů.
Situaci potvrdila i náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová, těžké boje se podle ní vedou ve dvou oblastech na jihovýchodě Ukrajiny, kde Kyjev upevňuje své zisky. Ruské jednotky brání Bachmut, zatímco ukrajinské síly zaznamenaly „určitý postup“ jižně od města, napsala na telegramu.
O tvrdých střetech u Bachmutu informují i ruské zdroje. Ruské ministerstvo obrany nicméně uvedlo, že jeho síly ukrajinský postup u Bachmutu odrazily, přičemž boje komplikuje „nejen každodenní intenzita palby a bojů, ale také prostředí. Linie kontaktu se totiž táhne mezi dvěma kopci“.
Severně od Bachmutu nedošlo v posledních dnech k žádným změnám pozic. Ukrajinské síly zůstaly zapojeny do těžkých bojů západně od Bachmutu a u Lymanu, podobná situace je i na severu v Doněcké oblasti, napsala agentura Reuters.
Zprávy z bojiště
Vysoké ztráty ruských děl, raketometů a minometů, ale i protivzdušných systémů se v hlášeních ukrajinského velení teď objevují pravidelně. I ruští blogeři píší o stížnostech ruských dělostřelců, že jim protivník nedá oddechu.
„Všichni bychom chtěli, aby to šlo rychleji, protože každý den znamená nové ztráty Ukrajinců. Postupujeme vpřed. Nezasekli jsme se,“ řekl Zelenskyj v rozhovoru pro americkou stanici ABC s tím, že armáda v předchozích měsících překonala „jakousi stagnaci“.
„Všichni bychom byli rádi, kdyby se protiofenziva uskutečnila v kratší době. Ale je to realita. Dnes je iniciativa na naší straně,“ poznamenal ukrajinský lídr krátce před summitem NATO, který se koná tento týden v Litvě. Pro Kyjev jde o příležitost diskutovat o potenciálním členství v obranné alianci i bezpečnostních zárukách.
Ukrajinská armáda nemá dostatek zdrojů
Ukrajinskou protiofenzivu přitom zpomaluje sofistikovanější ruská obrana i nedostatek zdrojů navzdory dodávkám západních zbraní, vysvětlil ve své analýze deník The Wall Street Journal.
Rozdíl je pozorovatelný zejména u letectva – ukrajinské síly mají jen malý počet stíhaček a vrtulníků ze sovětské éry, z nichž některé Kyjevu dodaly někdejší země východního bloku.
Ukrajinská flotila zůstává ve srovnání s tou ruskou malá, s méně sofistikovanými zaměřovacími a obrannými systémy.
Ukr forces continued counteroffensive operations in the #Bakhmut area on July 9. Ukrainian Eastern Group of Forces Commander Colonel General Oleksandr Syrskyi stated that Ukr forces have been successful and continue to advance in the Bakhmut direction. https://t.co/3aSJQTtZQ2 pic.twitter.com/0cPaiU7clh
— ISW (@TheStudyofWar) July 10, 2023
Pozornost se v těchto dnech soustředí na obec Kliščijivka, ležící asi pět kilometrů jihozápadně od Bachmutu. Mluvčí ukrajinského generálního štábu Andrij Kovalov v sobotu informoval o částečném úspěchu v okolí obce.
Ukrajinský vojenský analytik Denys Popovyč uvedl, že ukrajinské síly zaujaly u Kliščijivky důležité pozice. „To poskytne ukrajinským silám dělostřeleckou kontrolu nad samotnou Kliščijivkou a částí Bachmutu i jeho zásobovacími trasami. Stejně jako Vagnerovci obklíčili město, obklíčíme ho i my,“ řekl ukrajinskému rozhlasu NV.
Úspěchy ukrajinská armáda podle BBC zaznamenala i v dalších obcích ležících u Bachmutu – v Berchivce a Jahidne.