Článek
Součástí dalšího australského balíčku vojenské pomoci Ukrajině by se mohly stát bojové letouny F/A-18. Šlo by o dosud největší australský transfer vojenského materiálu cizí zemi. K jejich vydání je však třeba svolení USA.
Diskuze o předání letounů F/A-18 Hornet tak kromě Ukrajiny a Austrálie vedou právě také Spojené státy, kterým k nim náleží duševní vlastnictví, a musí proto vydat povolení k vydání amerických zbraní třetí straně.
Letouny F/A-18 byly vyřazeny ze služby v australském letectvu a poté zaplatila texaská společnost RAVN Aerospace zálohu na nákup 41 víceúčelových stíhaček. Ty jsou v současnosti umístěny na australské vojenské letecké základně RAAF Base Williamtown.
Podle zdrojů zpravodajství ABC (Australian Broadcasting Corporation) je společnost RAVN Aerospace ochotná prodat hornety Ukrajině, ale nejprve vyžaduje souhlas Bílého domu.
Australské ministerstvo obrany by také muselo formálně změnit svou smlouvu s RAVN, protože koncový uživatel je v současné době uveden ve Spojených státech, nikoli na Ukrajině.
Spojené státy nicméně v nedávné době vydaly povolení předat Ukrajině letouny F-16 a s největší pravděpodobností by tedy mohlo dojít ke stejnému kroku i u letounů Hornet. Povolení k převodu amerických bojových stíhaček čtvrté generace, mezi které lze zařadit i letouny F/A-18, odsouhlasil na květnovém summitu G7 americký prezident Joe Biden.
Očekává se, že příští měsíc premiér Anthony Albanese představí nový balíček vojenské podpory pro Ukrajinu. Albanese však prozatím bagatelizoval zmínky, že by součástí tohoto oznámení byly letouny F/A-18.
Letoun F/A-18 Hornet
Jde o víceúčelový dvoumotorový stíhací letoun čtvrté generace, který vstoupil do aktivní služby v roce 1980. Dodnes je stále provozován v Kanadě, Finsku, Kuvajtu, Malajsii, Španělsku, Švýcarsku a i v námořní pěchotě Spojených států. Celkově bylo vyrobeno 1480 letounů.
F/A-18 má vynikající aerodynamické vlastnosti. Hlavními úkoly letounu jsou letecký doprovod, obrana flotily, potlačení nepřátelské protivzdušné obrany, blízká letecká podpora a letecký průzkum.
Flotilu Boeingů Hornet Royal Australian Air Force vyřadily z provozu koncem roku 2021 po téměř 40 letech služby, která zahrnovala například i bombardovací mise na Blízkém východě proti Islámskému státu.
Australské letouny jsou stále vesměs v dobré kondici díky tomu, že nikdy neoperovaly nad mořem, kde je mohl ovlivnit slaný vzduch. Některé jsou sice přece jen v horším stavu, ale tyto stroje by bylo možné využít alespoň na náhradní díly. Podle webu Australian Broadcasting Corporation by stíhačky v provozuschopné kondici využila americká armáda k výcviku.
F/A-18 má v boji několik výhod oproti letounům F-16. Hornet je schopen startovat z letadlových lodí, což umožňuje taktičtější vstup do bojového prostoru. Kromě toho má větší bojový rádius 400 až 500 námořních mil, na rozdíl od F-16, který ho má pouze 296 námořních mil.
Případný převod letounů Ukrajině by znamenal významnou pomoc jejich letectvu. Letouny Hornet jsou totiž schopny bez problémů nést západní výzbroj, na rozdíl od vojenského vybavení sovětské provenience, u kterého jsou nutné speciální úpravy.