Článek
„Následky ruské invaze se rozšířily daleko za bojové linie,“ uvádí CNN sérii nepřímých důkazů a indicií nasvědčujících ukrajinskému zapojení v útocích na súdánskou milici zvanou Jednotka rychlé podpory (RSF) u súdánského hlavního města Chartúm.
V zemi proti sobě momentálně bojují polovojenské jednotky RSF proti armádě vedené generálem a faktickým vládcem africké země Abdal Fattáhem Burhánem. Vagnerovci podle dřívějších zjištění podporují RSF a zásobují ji zbraněmi. Zásobování podle súdánských představitelů pokračuje i po smrti vůdce ruských žoldnéřů Jevgenije Prigožina.
Na RSF byla v poslední době provedena série nápadných dronových útoků. Konkrétně šlo podle CNN o nejméně šest útoků na vozidla s ozbrojenci na jednom z chartúmských mostů přes řeku Nil a dalších osm na zaparkovaná vozidla budovy či přímo ozbrojence v Omdurmánu a na jeho předměstí
K útokům docházelo na mostě Shambat, který spojuje Chartúm s Omdurmánem, v Omdurmánu a na předměstí Ombada:
Videa zobrazující útoky se objevila na sociálních sítích a CNN se podařilo ověřit, že byly pořízeny právě v těchto místech, které souběžně zmiňovaly i místní zprávy a svědectví.
CNN píše, že se jí nepodařilo přímo potvrdit zapojení Ukrajiny, ale že útoky vykazují charakteristické znaky ukrajinských útoků na domácí půdě. „Pravděpodobné“ zapojení ukrajinských speciálních sil po naléhání CNN potvrdil i její zdroj v ukrajinské armádě.
🚨#BREAKING: #Ukraine’s special services were likely behind strikes on Wagner-backed targets near Sudan’s capital, Ukrainian military source tells CNN. pic.twitter.com/6a4hUyToxg
— World Source News 24/7 (@Worldsource24) September 19, 2023
Nejméně při osmi útocích byly podle CNN použity dva typy komerčně dostupných dronů, které Ukrajina hojně využívá v domácí válce. Podle expertů oslovených televizí ukrajinským způsobům odpovídala i použitá taktika, kdy drony neshazovaly výbušniny na cíle, nýbrž na ně přímo nalétávaly.
Podle Wima Zwijnenburga, vedoucího projektu humanitárního odzbrojení v nizozemské mírové organizaci PAX tato takzvaná „poletující munice“ neboli kamikaze drony nebyly v Africe dosud nikdy použity.
Na jednom z videí je podle CNN vidět i zařízení na ovládaní dronů, které se podle experta na identifikaci zbraní stojícího za stránkou Calibre Obscura shoduje s tím, co běžně používají Ukrajinci.
Na záběru, který ukazuje monitor ovladače dronu, je podle CNN také vidět vedle anglického textu „Stop“ stejný nápis v ukrajinštině „Зупинити“. V odrazu monitoru je vidět i částečně zahalený operátor, který podle CNN „nevypadá jako místní“.
„Alespoň tři cizinci“ jsou podle CNN vidět i na dalším videu z pozemní akce, kde dochází k útoku na budovu. Video pořízené zřejmě z kamery připnuté na výstroji jednoho z vojáků také ukazuje, že ozbrojenci mají noční vidění a raketomet.
Kyjev se k útokům oficiálně nehlásí. O zapojení Ukrajiny údajně „nic neví a nevěří mu“ ani vysoce postavený zdroj CNN v súdánské armádě. Několik vysoce postavených amerických představitelů podle CNN po konfrontaci s příběhem o možném zapojení Ukrajiny „vypadalo, že o ničem takovém neví a dalo najevo překvapení“.
Boj mezi RSF a súdánskou armádou se rozhořel letos na jaře. Před vypuknutím bojů byli lídr RSF zvaný Hemedti a generál Burhán spojenci v rámci vojenské chunty, která svrhla mezinárodně uznávanou súdánskou vládu v roce 2021. Vagnerovci podle CNN v minulosti podporovali obě skupiny, postupem času se ale přidali na stranu RSF.