Článek
Normálně by teď Taťána Kapustinskaja vyučovala fyziku a matematiku ve střední škole na okraji města. Fyziku po začátku ruské invaze vystřídala za výtvarnou výchovu a řemesla, středoškoláky za první stupeň a třídu s lavicemi a okny za prostory charkovského podzemí.
„Myslela jsem si, že mi nepůjde pracovat s malými dětmi, ale ukázalo se, že to umím,“ říká středoškolská učitelka, která kvůli válce dočasně bydlí a vyučuje v jedné ze stanic charkovského metra. „Kreslíme, vyrábíme. Děti nakreslily obrázky na podporu ukrajinských ozbrojených sil a spoustu vlasteneckých témat,“ popsala Kapustinskaja válečnou výuku v napadaném městě.
Prezenční výuka žáků probíhá ve třech stanicích charkovského metra. Mnohé další už třetí měsíc slouží jako domov a hlavně útočiště místních obyvatel. I když teď ukrajinská armáda v posledních dnech ohlásila úspěchy její protiofenzivy severně od Charkova, metro ve městě se jen tak nerozjede.
Podle charkovského primátora Igora Terechova bude možné obnovit provoz metra nejdřív dva až tři měsíce po konci bojů kolem města a jeho ostřelování – do té doby musí sloužit hlavně jako úkryt před bombami.
I tady ale panuje opatrný optimismus – město tento týden vůbec poprvé od začátku války zažilo několik dní bez ruské dělostřelecké palby. Ruské síly totiž zatlačila z dosahu ukrajinská protiofenziva – nacházejí se teď asi 30 kilometrů severně od města.
Protiútok u Charkova a Izjumu oznámil minulý týden náčelník ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj. Od té doby se Ukrajinci dostali na sever od Charkova asi do vzdálenosti 10 kilometrů od hranic s Ruskem.
Rusové se podle zpráv z fronty stáhli do defenzivy a některé jednotky dojely až do ruského Bělgorodu, kde se přeskupují.
„Plánujte návrat, ale raději vyčkejte“
Primátor ubráněného města teď vyzval Charkovany, kteří z města před válkou uprchli, aby naplánovali svůj návrat. „Zároveň vás ale žádám, abyste ještě s návratem chvíli vyčkali, než bude situace ve městě bezpečnější,“ vzkázal jim Igor Terechov.
V Charkově, které bylo před válkou druhým největším městem na Ukrajině, teď probíhají opravy tisíců poškozených budov, potrubí i infrastruktury. Vodovodní potrubí se opravuje například v městské části Saltivka na severu města, která dlouho čelila intenzivní ruské palbě z tanků, raketometů i děl.
Opravují se i poškozené kotelny. Městské služby se už vrhly i na údržbu zeleně – v parcích se seká tráva, natírají lavičky a vysazují květiny. Novou válečnou realitu má obyvatelům alespoň částečně usnadnit také návrat provozu městských autobusů a trolejbusů. Znovu mají vyjet příští pondělí.
„Teď si vystačíme s autobusy a trolejbusy, které z pochopitelných důvodů budou zatím fungovat v omezeném režimu,“ řekl v týdnu Terechov. Návrat hromadné dopravy by měl ulehčit lidem dopravu do práce. Ve městě totiž chybí palivo. Podle serveru Kharkiv Today si místní předávají zprávy o zásobovaných benzinkách „šeptandou“.
Ceny pohonných hmot stouply až trojnásobně a výjimkou není ani fronta před čerpací stanicí na několik hodin. Dopravu tak místní řeší buď pěší chůzí nebo jízdou na kolech, po kterých výrazně vzrostla poptávka.
Situaci by měl později zlepšit i návrat tramvají. O polovinu jich ale město přišlo při ruském bombardování. Rusové totiž zasáhli vozovnu, ve které zničili tramvaje vyrobené v Česku. Nové tramvaje chce radnice shánět mimo jiné u partnerských měst v zahraničí. Poškozené jsou i troleje.
To, že se život do Charkova pomalu vrací, naznačuje i řešení politických témat. Zastupitelstvo ve středu schválilo přejmenování několika ulic a míst spojených s Ruskem. Moskevská třída v centru města, kam dopadly ruské rakety, dostala název Charkovských hrdinů. Nový název dostala i Moskevská čtvrť na severu města.
Podle primátora Terechova je to jen začátek. „Vypracujeme seznam názvů spojených s agresorem a pak vezmeme v potaz Mariupol a mnoho dalších měst zničených Ruskem,“ uvedl politik na jednání zastupitelstva.
Rychlé přejmenovávání ale kritizuje neoficiální „charkovská místopisná skupina“. Podle ní schází o nových názvech odborná a veřejná debata a jasná koncepce.
Charkov také přerušil partnerství s ruskými městy Bělgorod, Moskva, Nižnij Novgorod, Novosibirsk a Petrohrad.
Válka na Ukrajině
Podívejte se, jak pomoci Ukrajině. Reportéři Seznam Zpráv se už pošesté vydali na Ukrajinu, podívejte se na jejich očitá svědectví z válkou zmítané Ukrajiny. Seznam Zprávy v ukrajinštině (praktické informace, zprávy, příběhy) – Українські новини.
- Jak postupuje ruská armáda: VÁLKA V MAPÁCH
- Podívejte se, kolik lidí našlo azyl ve vaší obci: UPRCHLÍCI V DATECH
- Satelitní záběry odhalují kulturní zkázu na Ukrajině: FOTKY
- Záběry ze sabotáže dvou bitevních vrtulníků v Rusku: VIDEO
- Rusko maří ukrajinskou ofenzivu vlastním útokem jinde: ZPRÁVY Z BOJIŠTĚ
- Proč je Ukrajina pro Rusko tak důležitá: UKRAJINA V DATECH
To nejdůležitější k dění na Ukrajině shrnujeme každý všední den v newsletteru Tečka. Přihlaste se k odběru.