Článek
Americká společnost Maxar Technologies, která se zabývá pořizováním satelitních snímků s vysokým rozlišením, omezila Ukrajincům na základě rozhodnutí administrativy administrativy Donalda Trumpa přístup ke své databázi.
Jako první to napsal portál Militarnyj. Společnost měla uživatelům sdělit, že přístup částečně zablokovala „v reakci na administrativní žádost“.
Jde o důsledek rozhodnutí Washingtonu zastavit výměnu zpravodajských informací s Kyjevem, jak potvrdila americká Národní geoprostorová zpravodajské agentury (NGA). Podle ní je „dočasné pozastavení“ přístupu k systému, který poskytuje komerční satelitní snímky zakoupené Spojenými státy, „v souladu se směrnicí administrativy o podpoře Ukrajiny“.
Krok se týká programu, který sdílí satelitní snímky nepodléhající utajení s americkými činiteli a jejich mezinárodními partnery, napsala agentura AP.
„Každý zákazník se sám rozhoduje, jak tato data využije a jak je bude sdílet,“ sdělila mluvčí Maxaru Gia DeHartová. „Na ostatních programech zákazníků společnosti Maxar se nic nemění,“ dodala podle The Washington Post.
Vyjádření společnosti Maxar
Společnost Maxar v pátek večer vydala prohlášení i na síti X.
„Maxar má s vládou Spojených států a desítkami spojeneckých a partnerských zemí po celém světě smlouvy na poskytování satelitních snímků a dalších geoprostorových dat. Každý zákazník sám rozhoduje o tom, jak tato data použije a jak je bude sdílet.
Jednou ze smluv je GEGD (Global Enhanced GEOINT Delivery program), program americké vlády, který poskytuje přístup ke komerčním satelitním snímkům, jež byly zadány a shromážděny americkou vládou. Vláda USA v programu GEGD dočasně pozastavila ukrajinské účty.
Své smluvní závazky bereme velmi vážně. Na způsobu, jakým podporujeme naše ostatní zákazníky, ani na jejich programech či smlouvách se nic nemění.“
Satelitní snímky pro Ukrajinu
Maxar byl v posledních letech pro Ukrajinu jedním z předních poskytovatelů komerčních satelitních snímků.
Analytici je využívali zejména ke sledování pohybu nepřátelských vojsk a vyhodnocování škod na klíčové infrastruktuře jak na dočasně okupovaných územích, tak v samotném Rusku, poznamenal Militarnyj. Absence snímků se tak podle něj může bezprostředně projevit i na frontě.
Satelitní snímky společnosti také hojně využívala světová média k ilustraci a analýze probíhající války mezi Ukrajinou a Ruskem.
Pozastavení vojenské pomoci
V pondělí Donald Trump rozhodl o pozastavení veškerých dodávek s vojenskou pomocí na Ukrajinu, včetně těch, co už byly například na překladištích v Polsku.
Debaty o náhradě Starlinku
Poté, co Spojené státy informovaly, že zastavují poskytování zpravodajských informací, oznámil ve čtvrtek francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu, že Paříž je bude Kyjevu nadále dodávat, uvedla agentura AP.
Kromě toho představitelé francouzského satelitního operátora Eutelsat jednají s evropskými lídry o zvýšení své satelitní služby na Ukrajině.
Objevily se totiž obavy, že by mohlo dojít i k vypnutí satelitního připojení Starlink, které je pro bránící se zemi klíčové. Loni Ukrajina informovala, že je v armádě, nemocnicích a humanitárních organizacích v provozu přibližně 42 000 terminálů Starlink, jak napsal server Kyiv Independent.
Vypnutím měli američtí vyjednavači Kyjevu podle agentury Reuters pohrozit v únoru, pokud se spolu nedohodnou na přístupu k ukrajinským nerostům.
Majitel firmy a blízký spolupracovník Donalda Trumpa Elon Musk informace následně na své síti X popřel, pochybnosti ohledně dostupnosti systému na ukrajinském území tím ale nerozptýlil.
Podle Eutelsatu se na nízké oběžné dráze Země (LEO) pohybuje více než 630 satelitů. Ty nabízejí „stejné kapacity“ jako Starlink, pokud jde o pokrytí a dobu odezvy, upozornil server Euronews. Některé z těchto satelitů jsou na Ukrajině již rozmístěny, aby podporovaly „vládní a institucionální komunikaci“, informovala společnost.
Její generální ředitelka Eva Bernekeová agentuře Bloomberg řekla, že na dodávku 40 000 vojenských a standardních terminálů na Ukrajinu bude firma potřebovat několik měsíců.
Společnost rovněž zvažuje využití svých 35 geostacionárních satelitů, které by Ukrajině zajistily dodatečnou kapacitu a větší odolnost.
AKTUALIZACE: Doplnili jsme vyjádření Maxaru a Národní geoprostorové agentury.