Hlavní obsah

Ukrajinci půjdou po mučitelích a vrazích mladé novinářky zabité v ruském zajetí

Foto: Archív Viktorie Roščynové, SZ

Viktoria Roščynová.

aktualizováno •

Sedmadvacetiletá Viktoria Roščynová zahynula v Rusku. Na jejím těle našli experti známky krutého mučení, identifikovali ji pomocí DNA.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ukrajinci začnou vyšetřovat smrt novinářky Viktorie Roščynové v ruském zajetí jako válečný zločin a vraždu.

Výzvědná služba SBU a další bezpečnostní složky vyslechnou ženy, které strávily s Roščynovou nějaký čas v zajetí a pokusí se zrekonstruovat, kdo konkrétně ji umučil k smrti. Využije k tomu i své ruské zdroje, napsal ukrajinský zpravodajský server Slidstvo.

Případ je na Ukrajině velmi sledovaný. Novinářčino tělo Rusko vydalo Ukrajině v rámci výměny 28. února, ale ukrajinská generální prokuratura to oznámila až na konci minulého týdne. „Bylo nutné zachovat kolem případu mediální ticho,“ uvedl k tomu poslanec ukrajinského parlamentu Jaroslav Jurčyšyn.

Generální prokuratura oznámila, že vzhledem ke stavu těla nelze určit bezprostřední příčinu smrti. Nese ale stopy po mučení a elektrošocích. „Žena měla zlomená žebra, mnoho odřenin a na mnoha místech krvácela,“ uvedl Jurij Bělousov, který se na prokuratuře zabývá válečnými zločiny.

Identitu reportérky musel potvrdit test DNA, specialisté porovnali vzorky s DNA jejích rodičů. S určením přesné příčiny smrti pomohou francouzští experti.

Viktoria Roščynová, mezi přáteli a kolegy známá jako Vika, pracovala pro přední ukrajinská média. Rodačku ze Záporoží zajali ruští vojáci poprvé už v březnu 2022, krátce po začátku invaze. Po deseti dnech ji propustili.

Po stopách mučíren

Rok poté se rozhodla, že pojede znovu na okupovaná území, i když to představovalo značné riziko. Chtěla se dostat k Záporožské jaderné elektrárně a zjistit něco o tamních mučírnách a podzemních věznicích, které tam Rusové zřídili. A získat svědectví od pracovníků elektrárny.

Nemohla přímo přejít frontovou linii, takže odjela do Lotyšska a pak přes Rusko dorazila na okupovaná území. Dávala vědět svým známým a kolegům, že je v pořádku. Až do 3. srpna 2023. Pak se odmlčela a už nikdy se neozvala.

Několik měsíců o ní na Ukrajině nebyly žádné zprávy. Až loni v květnu oznámilo ruské ministerstvo obrany, že je v zajetí. Formálně ji ale v Rusku z ničeho neobvinili a obě strany se dohodly, že Roščynová se vrátí domů v rámci výměny zajatců loni 14. září. Výměna se odehrála, ale novinářku Rusové nepřivezli a nevydali.

Pak 10. října dostal její otec Volodymyr Roščyn zprávu z ruského ministerstva obrany. Stručně mu oznámili - bez jakýchkoliv podrobností - že dcera zemřela 19. září. Bylo jí sedmadvacet let.

Zpravodajský portál Slidstvo se snažil za pomoci ruských kolegů, kteří v obavách o svoji bezpečnost zůstávají anonymní, zjistit průběh událostí. Vznikl o tom film nazvaný Poslední úkol Viky. Vyplývá z něj, že ženu věznili nejprve v Enerhodaru blízko Záporožské elektrárny a pak v Taganrogu na jihozápadě Ruska. Zemřela pravděpodobně během převozu do Moskvy.

„Viděla jsem na jejích rukou a nohou řezné rány, hluboké tak tři centimetry. Říkala, že jí dávají elektrošoky do uší, že její tělo je celé modré. Stěžovala si na bolesti žaludku a na nepravidelnou menstruaci. Vážila tak třicet kilogramů, ne víc,“ vypověděla spoluvězeňkyně Roščynové.

„Říkala vždy, co si myslí a nezajímalo ji, co si o tom myslí někdo jiný. Nelíbilo se mi, že cestovala na okupovaná území, protože je to velké riziko. Ale chápu, proč to udělala. Byla naprosto zapálená pro novinařinu a chtěla předat svědectví lidí, kteří žijí v okupaci,“ napsal na facebooku její kolega Stas Kozljuk.

Prvním ukrajinským novinářem, kterého zajali a umučili okupanti, byl fotograf Maksym Levin. Muž, který pracoval pro agentury AP a Reuters, přestal komunikovat mobilním telefonem 13. března 2022 u vesnice Moščun u Kyjeva. Když se 1. dubna Rusové stáhli, ukrajinští vojáci nalezli Levinovo tělo se stopami mučení a se dvěma kulkami v hlavě, vypálenými z blízkosti.

Doporučované