Hlavní obsah

Rusové jsou na dohled města, jež je klíčem k dosažení hlavního cíle invaze

Bez komentáře: Záběry z ukrajinských operací v okolí Pokrovsku.Video: x.com/Rob Lee

aktualizováno •

Ukrajinské velení mluví o nutnosti přijmout „netradiční rozhodnutí“ při obraně města, které Kreml vnímá jako „bránu do Doněcku“. Pokrovsk je klíčový dopravní a logistický uzel, který může Rusku otevřít další možnosti.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ruské jednotky se přiblížily na pár kilometrů k PokrovskuDoněcké oblasti. O město se intenzivně bojuje od léta, jeho pád by tak pro Moskvu znamenal největší vítězství za poslední měsíce.

A to nejen symbolicky, Pokrovsk je důležitým strategickým uzlem oblasti, jejíž dobytí je jedním z hlavních cílů ruské invaze na Ukrajinu. Seznam Zprávy připravily odpovědi na nejdůležitější otázky spojené s bitvou o Pokrovsk.

Jak se vyvíjí boje okolo Pokrovsku?

Z hlediska Ukrajiny špatně. Vyplývá to z informací proruských i proukrajinských zdrojů.

Okupační jednotky už se z jihu přiblížily městu jen na 1,5 kilometru, tvrdí vlivný a často citovaný proruský blogger Jurij Podoljak. Průzkumné týmy už podle něj vstoupily přímo do města.

Ačkoli pro jeho tvrzení zatím neexistují vizuální důkazy, i další zdroje v posledních dnech mluvily o soustavném a poměrně rychlém posunu ruských jednotek v tomto směru. Zmiňovaly vzdálenost tři až šest kilometrů od města.

Aktuální shrnutí situace v dalších částech fronty:

Šéf ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj pak tento týden přiznal, že situace je „výjimečně těžká“ a velení musí přijímat „nestandardní rozhodnutí“. Podle generála počty ruských vojáků v oblasti výrazně převyšují ukrajinské a Moskva tam navíc vrhá „všechny dostupné síly“.

Rusko na Pokrovsk útočí, přestože tam dlouhodobě zaznamenává velmi vysoké ztráty, které podle zdrojů z místa neklesají ani v poslední době. Moskva ale zatím –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ i přes některé dílčí problémy –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nemá potíže padlé a raněné nahrazovat.

Ukrajina v posledních dnech ztratila vesnice v okolí důležité pro zásobování. „V obci Ševčenko momentálně nejsou žádné jednotky. Vesnice Novotrojicke je ztracená. Tyto vesnice jsou klíčové, protože přes ně povede logistika nepřítele, jde o předmostí k útoku na Pokrovsk,“ řekl ukrajinskému serveru TSN Serhij Filimonov z jednotky, která působí v tomto regionu.

Filimonov považuje obranu Pokrovska za tragédii. Domnívá se, že velení klade vojákům nerealistické cíle. Podle nepotvrzených zpráv americké agentury AP řízení některých úseků převzal dokonce přímo Syrskyj.

Jeden z místních velitelů Oleksa Dovbuš v rozhovoru pro Radio Svoboda (RFE/RL) nevyloučil, že Ukrajinci se brzy z Pokrovsku stáhnou: „Nemyslím si, že to (obrana města) potrvá dlouho.“ Podle něj se ale nedá odhadovat, za jak dlouho Rusové přímo do Pokrovsku vstoupí.

Jak se Ukrajina do této situace dostala?

Jde o výsledek soustavné ruské snahy o dobytí Donbasu a trvalého ústupu, ke kterému je Ukrajina tlačena už od pádu Avdijivky u Doněcka na začátku letošního roku.

Ruské jednotky se dostaly za několik obranných linií, které Ukrajina po pádu zmíněného města vybudovala. Ty byly zkrátka špatně připravené. Ukrajinská armáda donedávna neměla samostatné ženijní oddíly, které by se jejich přípravě věnovaly. Nezkušenost či jednoduše neschopnost pak vedla k tomu, že i když na pokrovském úseku vznikaly nové zákopy a bunkry, mnoho z nich prostě neplnilo svůj účel.

Už od července tempo ruského postupu zrychluje. V této části fronty se opakovaly problémy, kterým Ukrajina čelí i jinde. Vojáci si pravidelně stěžovali na to, že bývají na pozicích nasazení příliš dlouho, nemá je kdo střídat, a proto jsou unavení. Objevovaly se i zprávy o dezerci.

Proč se Ukrajině nedaří?

Okupantům se k Pokrovsku otevřela cesta kvůli sérii chyb na ukrajinské straně, ale i proto, že přestali obránce podceňovat.

Od srpna se také mluví o tom, že Ukrajině v tomto směru uškodilo rozhodnutí o vpádu do ruské Kurské oblasti. Začátek ofenzivy se časově shoduje s dobou, kdy se začala zhoršovat situace u Pokrovsku.

Ukrajinské zdroje tehdy tvrdily, že Kyjev se snažil tímto krokem také zmírnit tlak na ruské cíle na Donbasu, ale očekávané převelení ruských jednotek se nikdy ve větším měřítku nekonalo. Rusko při obraně Kursku vyčkávalo a momentálně mu při ní pomáhají i severokorejské jednotky.

Na celkovém hodnocení kurské ofenzivy se ale dosud analytici neshodují. Existují navíc náznaky, že obsazení části ruského území považuje Kyjev za zásadní pro případné mírové rozhovory.

Snímky Pokrovsku z poloviny letošního října:

+6

Proč je Pokrovsk ruským cílem?

V Rusku mluví o Pokrovsku jako o „bráně do Doněcké oblasti“. Dobytí tohoto regionu označuje Moskva za jeden ze základních cílů své invaze, před dvěma lety ho nezákonně anektovala, aniž by kontrolovala celé jeho území. Jeho dobytí by proto bylo pro Kreml velkým symbolickým vítězstvím.

Nejde navíc o žádné bezvýznamné město. Před válkou tam žilo 60 tisíc lidí, i teď tam v zoufalých podmínkách zůstává asi 11 tisíc lidí, kteří často zkrátka nechtějí odejít. Evakuace zájemců ale nadále pokračují.

Pokrovsk má i vysoký strategický význam. Vždy hrál roli důležitého železničního centra, které sloužilo potřebám silně industrializovaného východu Ukrajiny. Jde o zásadní logistický a dopravní uzel Donbasu, což nejlépe dokládá následující mapa.

Foto: Institute for the Study of War, Mapy.cz, Seznam Zprávy

Odstíny červené a oranžové vyznačují ruskou vojenskou přítomnost. Tmavě modře jsou území osvobozená Ukrajinou, světle modře oblasti ruské kontroly, kde operují ukrajinští partyzáni.

Pokrovsk si určitě nemohl tak zásadní význam zachovat v situaci, kdy je dlouhé měsíce v dosahu ruského dělostřelectva. Po dlouhou dobu ale sloužil ukrajinským silám pro zásobování dalších měst na Donbase, jako jsou Časiv Jar nebo Kosťantynivka. Kyjev klíčovou železniční stanici a strategicky položené silnice využívá i k evakuaci raněných.

Pouhých 20 minut jízdy na západ od Pokrovsku se nachází významný uhelný důl, největší producent koksovatelného uhlí na Ukrajině, které před válkou sehrávalo klíčovou roli v tamním ocelářském průmyslu a celkové ekonomice země. Jeho provozovatel už kvůli blížícím se ruským jednotkám zastavil část výroby, píše s odkazem na svůj zdroj agentura Reuters.

Co by znamenal pád Pokrovsku?

Kromě potíží pro ukrajinské zásobování a podkopání morálky vojáků zaznívají na Ukrajině i obavy, že Rusové získají přístup k dalším městům.

Dobytí Pokrovsku by mohlo Rusům uvolnit ruce v další části Doněcké oblasti, konkrétně u Časiv Jaru. Jeho význam spočívá v tom, že leží v podstatě na posledních vyvýšeninách před plochou oblastí. Budování dalších obranných pozic by tak bylo velmi obtížné.

„Pád Pokrovsku by pro nás pravděpodobně znamenal obrovské problémy v aglomeraci Kramatorsk-Slovjansk,“ zmínil bezpečnostní analytik Pavlo Narožnyj v rozhovoru pro server The New Voice of Ukraine velká města ležící za Časiv Jarem.

Foto: Institute for the Study of War, Seznam Zprávy

Mapa zvýrazňuje výškové rozdíly v Doněcké oblasti. Je z ní obzvlášť dobře patrná strategická poloha Časiv Jaru, pod kterým se v údolí nachází další větší města Kramatorsk a Slovjansk.

Pokrovsk se navíc nachází jen něco málo přes 20 kilometrů od administrativní hranice Dněpropetrovské oblasti. Ruské jednotky by se tak potenciálně mohly snažit rozšířit kontrolu o část další správní oblasti Ukrajiny.

V tomto regionu zatím neoperují a Moskva si ho ani oficiálně nenárokuje. To ale nemusí nic znamenat, protože Charkovskou oblast si Rusko rovněž nenárokuje, přesto tam pokračuje v ofenzivě.

„Dněpropetrovská oblast není tak hustě opevněná jako Doněcká oblast, na východě není tolik městské zástavby. Boje tam by měly trochu jiný charakter,“ popsal pro ukrajinské rádio NV analytik Serhij Grabskyj.

Rovinatost regionu by ale podle něj umožnila Ukrajincům efektivně proti Rusům útočit drony. „Jednoduše tam není kam se schovat. Pro nepřítele bude pohyb po otevřeném prostoru znamenat velmi vysoké riziko,“ dodal.

Analytici se podle amerického deníku The New York Times domnívají, že ruský prezident Vladimir Putin se bude snažit dobýt co nejvíc dalšího území před nástupem Donalda Trumpa do čela Spojených států. Podoba frontové linie v době začátku očekávaných mírových rozhovorů totiž může být východiskem pro poválečné uspořádání.

Ostatně ruský postup v posledních měsících zrychluje, jak dokládá následující tabulka.

Foto: René Matouš, Seznam Zprávy

Vývoj rozlohy obsazeného ukrajinského území.

Článek vydaný v době letních bojů o Pokrovsk jsme kompletně přepracovali a aktualizovali.

Doporučované