Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ukrajina zakázala používání platformy Telegram na zařízeních patřících vládnímu a vojenskému personálu a zaměstnancům obrany a kritické infrastruktury. Rada národní bezpečnosti a obrany (Rnbo) uvedla, že tak chce předejít kybernetickým hrozbám ze strany Ruska.
Telegram je podle prohlášení Rnbo Ruskem využíván ke kybernetickým útokům, distribuci phishingových a jinak škodlivých softwarů, k zjišťování polohy uživatelů a k plánování raketových útoků. Sociální síť je přitom často používána nejen ruskou, ale i ukrajinskou armádou, připomíná BBC.
Na páteční schůzce, na níž byl Telegram na vládních a vojenských zařízeních zakázán, předložil šéf ukrajinské vojenské rozvědky důkazy o schopnosti ruských sil získat přístup k osobním konverzacím na Telegramu, dokonce i k jejich smazaným zprávám, uvádí dále Rnbo. Úředníci, pro které je užívání Telegramu spojeno s pracovními povinnostmi, však budou ze zákazu i přesto vyňati.
Více o posledním dění okolo Durova a Telegramu můžete číst zde:
Rnbo uvedla, že zákaz se proto bude vztahovat pouze na pracovní zařízení, nikoliv na osobní smartphony. Vlastní profily na Telegramu si tedy vládní a vojenští pracovníci budou moci ponechat. Podle průzkumu z roku 2023 je Telegram nejoblíbenější sociální sítí na Ukrajině, používá jej 72 procent obyvatel. Celosvětově platformu podle jejího tvůrce používá 950 milionů aktivních uživatelů.
Platformu Telegram založil v roce 2013 spolu se svým bratrem ruský rodák Pavel Durov. Ten musel o rok později Rusko opustit kvůli tomu, že odmítl síť uzavřít pro opozici. Durov byl minulý měsíc vyšetřován ve Francii kvůli podezření z organizovaného zločinu.