Článek
Ukrajinská obrana proti Rusku je podle CNN postavená na základě americké strategie vyvinuté v roce 2013.
Koncept odporu přezdívaný ROC (podle anglického Resistance Operating Concept) vznikl v reakci na rusko-gruzínskou válku, které se odehrála pět let předtím. Slouží jako plán pro menší země, které čelí většímu sousedovi a potřebují se účinně ubránit. Cílem je do odporu kromě armády zahrnout i civilní populaci, která funguje v koordinaci s ozbrojenými složkami.
„Využívají všechny zdroje a používají také některé velmi nekonvenční prostředky, kterými chtějí oslabit armádu Ruské federace,“ řekl ke strategii Ukrajiny CNN Mark Schwartz, někdejší velitel amerických speciálních sil v Evropě (SOCEUR).
Rusko na Ukrajinu zaútočilo letos 24. února. Kyjev na začátku invaze disponoval výrazně nižším počtem vojáků i vybavením než Moskva, která měla podle dat z března letošního roku po Spojených státech druhou nejsilnější armádu na světě.
Zmíněný koncept zahrnuje násilné metody jako použití zápalných láhví nebo žhářské útoky, ale funguje zčásti i díky nenásilnému odporu.
Ukrajinská vláda na začátku invaze například vytvořila webové stránky, na nichž popisuje možnosti zapojení: bojkot masových akcí, stávky, nebo dokonce využití satiry a humoru. Cílem je podrýt autoritu proruské správy okupovaných ukrajinských území i připomenout obyvatelům těchto oblastí svrchovanost Ukrajiny.
Strategie myslí i na komunikaci
ROC také Ukrajině pomáhá utvářet svůj mediální obraz na Západě a získat vyšší podporu spojenců.
Širokou popularitu na sociálních sítích si tak například získala videa ukrajinských úderů na ruské tanky s hudebním podkresem nebo záběry ukrajinských vojáků zachraňující zatoulané domácí mazlíčky. „Záměrně či nezáměrně se i toto stalo součástí odporu,“ píše CNN a dodává, že tato videa pomohla Ukrajině vylepšit si obraz v západních médiích.
V souladu s taktikou vystupuje podle americké televize i ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj, který stojí „v čele odporu“. Je to patrné z jeho nočních projevů, vystoupení a proslovů v zahraničí, návštěv vojáků v blízkosti fronty a tak dále. CNN vyzdvihuje, že ruský prezident Vladimir Putin je naopak „zřídkakdy spatřen mimo Kreml nebo svůj rezort v Soči“.
I tato komunikační část taktiky podle CNN Kyjevu zjevně vychází, protože na Ukrajinu proudí zbraně a další prostředky z mnoha zemí.
Nejen pro Ukrajinu
O strategii odporu mělo od jejího vzniku zájem zhruba 15 zemí, které do určité míry podstoupily ve věci výcvik, uvedla Nicole Kirschmannová, mluvčí velení SOCEUR. Nejdřív měly skutečný zájem projevit jen Estonsko, Litva a Polsko, po ruské anexi Krymu ale zájem „rapidně“ vzrostl.
Doktrína podle zdrojů CNN není univerzální. Pro každou zemi se zvlášť upravovala na míru tamnímu obyvatelstvu, geografii a schopnostem.
Cílem konceptu není vytvořit nebo podpořit povstání proti okupačním silám, ale „vybudovat vládou schválenou sílu, která bude provádět akce proti okupantovi s cílem znovu nastolit suverenitu“, podotkla CNN.
Podle Kevina Stringera, který vedl tým lidí vytvářejících strategii, byly informace o existenci doktríny i jejích charakteristikách zveřejněny úmyslně. Samo o sobě to podle něj má fungovat jako odstrašující prvek pro agresora.
Detaily plánů a doporučení, jež z doktríny vyplývají pro jednotlivé země, jsou přísně tajné.