Článek
Část severokorejských vojáků, kteří přijeli Rusku pomoci v dobyvačné válce proti Ukrajině, se v posledním říjnovém týdnu rozmístila podél ukrajinských hranic. S odkazem na ukrajinskou rozvědku o tom informoval deník Ukrajinská Pravda.
Rusko rozmístilo na hranicích celkem 7000 Severokorejců, tedy více než polovinu z celkového počtu 12 tisíc, o němž hovoří tajné služby Jižní Koreje (psali jsme zde). K přesunu výše zmíněných mužů mělo posloužit nejméně 28 vojenských transportních letadel.
Moskva vyzbrojila jednotky KLDR mimo jiné 60mm minomety, útočnými puškami AK-12, kulomety PK, odstřelovacími puškami typu Dragunov a Čukavin, ale také protitankovými raketovými systémy Feniks a protitankovými granátomety. Vojáci dostali i řadu přístrojů pro noční vidění, termokamery, zaměřovače a dalekohledy.
Jak moc může Severní Korea pomoct Rusku?
Rusko-severokorejská spolupráce byla hlavním tématem rozhovoru Seznam Zpráv s analytikem Josephem Bermudezem z think tanku Centrum pro strategická a mezinárodní studia (CSIS), který mimo jiné monitoruje dodávky severokorejských zbraní do Ruska ze satelitních snímků.
Tisíce dalších severokorejských vojáků absolvují výcvik na ruském Dálném východě. Dohlíží na něj náměstek ruského ministra obrany Junus-Bek Jevkurov.
Západ se jen dívá
K přítomnosti vojáků se v pátek vyjádřil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který okomentoval poslední test nové severokorejské balistické rakety: „Tisíce severokorejských vojáků jsou již poblíž ukrajinských hranic a připravují se k boji. A svět se stále dívá. Víme, kde se severokorejské jednotky v Rusku shromažďují. Mohli bychom jednat preventivně, kdybychom měli prostředky – střely dlouhého dosahu. Amerika, Spojené království a Německo se však jen dívají,“ posteskl si Zelenskyj na síti X.
Ukrajinská vláda už také zná jména tří severokorejských generálů, kteří doprovázejí na 500 důstojníků mířících do Ruska. Jeden z nich, generálplukovník Kim Jong Bok, je zkušený velitel speciálních sil, včetně XI. sboru, známého také jako Storm Corps. Kim se letos objevil na sedmi akcích se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, včetně cvičení speciálních jednotek.
Mezi další generály identifikované Ukrajinou patří podle agentury Reuters generálplukovník Ri Čang Ho, zástupce náčelníka generálního štábu a vedoucí Generálního úřadu pro průzkum, a generálmajor Sin Kum Čol, vedoucí hlavního operačního ředitelství. Jako šéf hlavní severokorejské zpravodajské služby přibližně od roku 2022 byl Ri sankcionován Jižní Koreou, která tvrdila, že dohlížel na velké snahy o kybernetické hackerské krádeže technologií a cizí měny.
Moudré vedení Vladimira Putina
Zatímco Kreml trvá na tom, že Rusko má právo na jakoukoliv vojenskou spolupráci se Severní Koreou, kterou si přeje, a že jakákoli vojenská aktivita není zaměřena „na třetí země“, Pchjongjang odmítl, že by jednotky KLDR byly připraveny vstoupit do rusko-ukrajinské války jako nepodložené fámy. Ministryně zahraničí Ču Son Huj nicméně při setkání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem řekla, že KLDR bude stát na straně Moskvy až do vítězství na Ukrajině. Dodala přitom, že její země nepochybuje o „moudrém vedení“ Vladimira Putina.
Ruský propagandista Vladimir Solovjov pak v televizi prohlásil, že Moskva nepozvala Severokorejce kvůli tomu, že by jí chyběly lidské zdroje. Udělala to prý jako službu KLDR, aby její vojáci získali zkušenosti v reálném válečném konfliktu.