Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Oleksij Mes, známý pod přezdívkou Moonfish, zahynul v pondělí při havárii stíhačky F-16. Podle ukrajinských zdrojů přišel pilot o život, když odvracel „vůbec největší vzdušný útok“ od začátku ruské agrese.
Okolnosti neštěstí nejsou známy, ale armáda nevěří, že by za pádem stroje byla chyba pilota, jak televizi CNN řekl nejmenovaný zdroj.
Mes a jeho kamarád Andrij Pilščikov, zvaný Juice, byli hlavními tvářemi ukrajinské kampaně za získání v Americe vyráběných stíhaček F-16. Byli mladí, nadšení, ovládali angličtinu a přáli si chránit ukrajinské nebe ve strojích ze zámoří.
Pilščikov ovšem zahynul během bojové mise loni v srpnu, tedy ještě dříve, než si na Ukrajině v dodaných stíhačkách mohl sám zalétat. Jeho role se tak musel ujmout Moonfish, ten tišší a nenápadnější z dvojice.
CNN přiznal, že kdyby žil Juice, mluvil by s médii on. „Měl nápady a byl hlavní hnací silou toho všeho,“ řekl Moonfish. „Cítím se vůči němu odpovědný za to, že tato letadla dorazí.“
Analýza prvního videa F-16 na Ukrajině
Stíhačky F-16 dodané na Ukrajinu nemají to nejlepší vybavení, jaké by mohly mít. První oficiální záběry naznačují, že stroje jsou vybaveny především pro boj proti ruským dronům a střelám s plochou dráhou letu. Ovšem i to je cenné.
Místo tří let výcviku šest měsíců
Byl zastáncem toho, aby on a další ukrajinští piloti podstoupili zkrácenou verzi výcviku. „V časech míru bychom měli spoustu času na úplné prostudování tryskáče, teď čas nemáme,“ tvrdil.
Ukrajinské letectvo oznámilo, že než v pondělí zahynul, zničil Moonfish tři řízené střely a jeden útočný dron. Posmrtně mu byla udělena hodnost plukovníka, pohřeb proběhl ve čtvrtek.
Pondělní zřícení F-16 je prvním případem, kdy Ukrajina oficiálně potvrdila nasazení strojů v boji, a zároveň i prvním případem jeho ztráty.
Prezident Volodymyr Zelenskyj o stíhačky F-16 usiloval prakticky od začátku ruské invaze a podle svých slov věnoval jejich získání stovky schůzek a jednání. Jako první se je zavázaly dodat Nizozemsko a Dánsko, i poté ale musely čekat další týdny, než jejich rozhodnutí schválily i Spojené státy.
Ukraine’s Air Force Lieutenant Colonel Oleksiy “Moonfish” Mes’.
— Illia Ponomarenko 🇺🇦 (@IAPonomarenko) August 29, 2024
Gone in the sky forever. pic.twitter.com/hvfOlLc4n7
Letadla nakonec Ukrajina dostala loni v létě a na podzim začal výcvik ukrajinských pilotů, jehož se zúčastnil i Moonfish. Zatímco jindy trvá výcvik tři roky, Moonfish a jeho kolegové ho museli zvládnout za pouhých šest měsíců.
Stroje F-16 jsou víceúčelové: mohou poskytovat vzdušné krytí pro pozemní jednotky, útočit na pozemní cíle, střetávat se s letadly nepřítele a zachycovat rakety. Se správnou výzbrojí by mohly odradit ruské stíhací bombardéry od přiblížení se k bojišti.
Potřebují 130 stíhaček, slíbeno mají jen 60
Odborníci americké stroje považují za důležitou zbraň, válku ale nejspíš nerozhodnou. Podle CNN by v boji s nejmodernějšími ruskými stíhačkami tahaly za kratší konec, omezením je i působení pouze v ukrajinském vzdušném prostoru, zasahovat proti cílům v Rusku s nimi Ukrajina nemůže.
Ukrajinské vzdušné síly uvedly, že pro ochranu vzdušného prostoru by potřebovaly 130 strojů F-16. Až dosud jim evropští partneři, konkrétně Belgie, Dánsko, Nizozemsko a Norsko, slíbily 60 letounů, napsala agentura AP.
„Když jsem se potkal s ukrajinskými piloty Moonfishem a Juicem, měl jsem neblahý pocit, že válku nepřežijí. Za Ukrajinu a F-16 bojovali jako čerti,“ napsal na síti X bývalý americký kongresman Adam Kinzinger.
Při útoku, kdy zemřel Moonfish, vypálilo Rusko na ukrajinské cíle pět střel a 74 íránských bezpilotních letounů Šáhid. Protivzdušná obrana zastavila dvě rakety a 60 dronů, 14 dalších dronů spadlo před dosažením svého cíle.
Úřady v Kyjevě uvedly, že trosky zničených dronů dopadly ve třech městských částech a způsobily drobné škody na civilní infrastruktuře, ke zranění nedošlo.