Článek
Spojené státy pomáhají Ukrajině s určováním či potvrzováním souřadnic při útocích pokročilými raketomety na ruské cíle. S odvoláním na nejmenované ukrajinské a americké zdroje o tom ve čtvrtek informoval deník The Washington Post. Podle něj je spolupráce mezi armádami Ukrajina s USA užší, než se dosud předpokládalo.
Ukrajinská armáda v posledních měsících pravidelně útočí pomocí amerických raketometů HIMARS či M270 na ruské cíle v okupované části země, včetně velitelství, muničních skladů či kasáren. Podle jednoho z vysoce postavených ukrajinských činitelů ukrajinské síly téměř nikdy neodpalují raketomety bez toho, aniž by od amerických vojáků umístěných jinde v Evropě obdržely přesné souřadnice cílů.
„Klíčovou roli USA“ podle listu potvrdil vysoce postavený americký představitel. Podpora při výběru cílů má podle něj sloužit k tomu, aby se dosáhlo přesnosti a maximální účinnosti zásahu při omezených zásobách munice. USA při této praxi figurují výlučně v roli poradců, samy žádné útoky neschvalují, upozornil.
Vysoce postavený ukrajinský činitel popsal proceduru sdílení informací tak, že ukrajinská armáda nejprve určí cíle, které chce zasáhnout, a také místo, kde se mají nacházet. Tyto údaje jsou pak předány americkým partnerům s žádostí o přesnější souřadnice. Pokud USA tyto souřadnice neposkytnou, ukrajinské jednotky v takovém případě nestřílejí, aby zbytečně neplýtvaly drahocennou municí.
„Ukrajinci jsou zodpovědní za vyhledávání cílů, určování svých priorit a následné rozhodování o tom, které cíle budou napadeny. USA cíle neschvalují ani se na jejich výběru či zapojení nepodílejí,“ uvedl mluvčí Pentagonu Patrick Ryder v reakci na zjištění deníku.
Kam směřuje válka?
I po deseti měsících války na Ukrajině je mír v nedohlednu. Příměří teď totiž podle analytika Michala Smetany není pro nikoho výhodné. „Rusko stále okupuje podstatnou část ukrajinského území, navíc ekonomicky důležitého,“ říká.
„Dlouhodobě přiznáváme, že s Ukrajinou sdílíme zpravodajské informace, abychom jí pomohli při obraně země před ruskou agresí, a postupem času jsme optimalizovali způsob sdílení informací tak, abychom byli schopni podporovat její požadavky a procesy výběru cílů s vyšší rychlostí a ve větším rozsahu,“ dodal mluvčí.
USA jsou považovány za nejdůležitějšího spojence Ukrajiny v její obraně před ruskou invazí. Washington v rychlém sledu schválil různě velké balíky vojenské pomoci včetně těžkých zbraní, jako jsou raketomety HIMARS. Kyjev opakovaně žádá USA o dodávky střel do raketometů HIMARS s prodlouženým doletem. Tvrdí, že jimi nemíní zasahovat cíle na ruském území.