Článek
Potvrdilo to dnes britské ministerstvo obrany v pravidelné zprávě, která se opírá o zjištění zpravodajských služeb.
„Rusko pravděpodobně považuje udržení kontroly nad touto zónou za důležité, protože jí prochází jedna z mála hlavních tras pro doplňování zásob, které Rusko stále kontroluje ze své Belgorodské oblasti,“ uvedlo britské ministerstvo na twitteru.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 17 September 2022
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) September 17, 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/6uJ9hVTrLq
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/e6OKSzJF08
„Rusko se pravděpodobně pokusí v této oblasti tvrdošíjně bránit, ale není jasné, zda síly na ruské frontové linii mají dostatečné rezervy nebo odpovídající morálku, aby odolaly dalšímu soustředěnému ukrajinskému útoku,“ dodalo ministerstvo.
Ostřelování ukrajinských regionů pokračovalo i v noci na dnešek. Gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko dnes řekl, že za posledních 24 hodin byli zabiti dva civilisté a dalších 11 bylo zraněno v Bachmutu a Svjatohirsku. Podle starosty Kramatorsku v Doněcké oblasti Oleksandra Hončarenka byli při ruském útoku na rezidenční čtvrť města zraněni nejméně tři lidé.
Ukrajinský generální štáb uvedl, že Rusko provádí ofenzivu v Doněcké oblasti, ale bez výsledku. Ukrajinské ozbrojené síly podle štábu v pátek odrazily ruskou ofenzivu ve směru na Bachmut, Avdijivku, Zajceve, Mykolajivku a Novomychajlivku.
Útoky pod falešnou vlajkou
Americký Institut pro studium války (ISW) varuje, že ruské síly by mohly ode dneška do úterý na dočasně okupovaných územích provádět útoky pod falešnou vlajkou.
ISW se rovněž vrací k objevení hrobů s více než 440 těly v osvobozeném městě Izjum v Charkovské oblasti. Podle ústavu to potvrzuje jeho dřívější předpoklady, že zvěrstva ve městě Buča nedaleko Kyjeva jsou typická pro zločiny, které se dějí za ruské války v dočasně okupovaných oblastech.
K hrůznému nálezu se v pátek několikrát vyjádřil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V pravidelném večerním projevu v té souvislosti vyzval k potrestání Moskvy za válečné zločiny. Svět podle něj nesmí přihlížet, jak „teroristický stát“ Rusko zabíjí a mučí. Rusko podle něj musí být trestáno ještě tvrdšími sankcemi.
„Už existují jasné důkazy pro mučení, ponižující zacházení s lidmi. Kromě toho existují důkazy, že ruští vojáci, jejichž pozice nebyly daleko od tohoto místa, jen tak pro zábavu stříleli na pohřbené,“ řekl prezident. Ocenil přitom, že OSN chce poslat experty, kteří mají zdokumentovat zločiny „ruských teroristů“.
Distanc od Ruska
Zároveň Zelenskyj znovu zopakoval výzvu k zákazu cestování Rusů do EU a odchodu západních firem z Ruska. „Když se nějaký stát vydá cestou teroru, je povinností firmy se sebeúctou se od takového státu distancovat,“ zdůraznil Zelenskyj.
Šéf vyhnané okupační správy Charkovské oblasti Vitalij Gančev podle svého mluvčího naopak obvinil Ukrajince, že zvěrstva v Izjumu zinscenovali, a uvítal, že pozorovatelé OSN se vydají do města, „aby se pokusili zjistit trochu více o tom, co se mohlo stát“.
Generální štáb ukrajinské armády v dnešní aktualizované bilanci ruských ztrát uvedl, že Rusko od začátku invaze 24. února přišlo o 54 250 vojáků, 2202 tanků, 4701 obrněných bojových vozidel, 3571 dalších vozidel a cisteren, 1306 dělostřeleckých systémů, 312 salvových raketometů, 168 systémů protivzdušné obrany, 251 letounů, 216 vrtulníků, 911 dronů a 15 lodí a člunů. Informace nelze nezávisle ověřit.
Ukrajinské ministerstvo pro reintegraci dočasně okupovaných území dnes informovalo, že od začátku srpna bylo z válkou zasažených regionů evakuováno více než 80 tisíc Ukrajinců. Ze Záporožské oblasti jich do bezpečí odešlo 30 tisíc. Více než 24 tisíc lidí bylo evakuováno z Chersonské oblasti, 17 tisíc z Doněcké a více než 5 tisíc z Charkovské oblasti.