Hlavní obsah

Ukrajina má databázi lidí, kteří se podíleli na únosech dětí do Ruska

Foto: Sodel Vladyslav, Shutterstock.com

Ukrajinská rozvědka označuje nezákonnou deportaci dětí za akt „kulturní genocidy“. Ilustrační fotografie.

Podle ukrajinské vojenské rozvědky bylo ze země deportováno nejméně 20 tisíc ukrajinských dětí.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Vedení ukrajinské vojenské rozvědky (HUR ) vytvořilo databázi Rusů a Ukrajinců, kteří se podíleli na únosech a násilných deportacích dětí z Ukrajiny, píše ukrajinský server Kyiv Post.

Na webové stránce databáze se uvádí, že „všichni, kteří se podílejí na deportacích ukrajinských dětí, by se měli dostat do povědomí veřejnosti a nést za čin odpovědnost“. Stránka jmenuje úředníky, členy „převýchovných“ mládežnických organizací a ruské vzdělávací a kulturní instituce.

Ukrajinská vojenská rozvědka označuje na stránkách databáze nezákonnou deportaci dětí za akt „kulturní genocidy“. Podle ní bylo na základě oficiálních údajů od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 uneseno nejméně 20 tisíc ukrajinských dětí. Podle Kyiv Post je však počet unesených dětí ve skutečnost vyšší.

V databázi jsou jmenované osoby rozděleny do dvou kategorií – buď jako „organizátoři“ deportací či jako jejich „vykonavatelé“. Mezi „organizátory“ jsou úředníci, kteří se zapojovali do plánování deportace, a mezi „vykonavatele“ jsou zahrnuti úředníci, veřejní činitelé a další spolupracovníci, kteří se na přemístění dětí podíleli.

V databázi se u osob uvádí jméno a příjmení, datum a místo narození, povolání, daňové číslo a popis jejich účasti na únosech.

Na seznamu je například Marija Lvovová-Bělovová, ruská komisařka pro práva dětí, na kterou vydal v roce 2023 mezinárodní trestní soud v Haagu zatykač v souvislosti s nezákonnou deportací dětí z Ukrajiny do Ruska během invaze. Podobný zatykač byl vydán i na ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Doporučované