Hlavní obsah

Ukázka improvizace. Ukrajinci využívají proti ruským dronům ultralighty

Bez komentáře: Ukrajinská posádka cvičí sestřelování nepřátelských dronů. Video: telegram/Bochkala_war

Drony, které Rusko opakovaně vysílá na Ukrajinu, páchají škody na kritické infrastruktuře i na vojenských cílech. Obrana je sestřeluje, jak se dá. Třeba pomocí ultralehkých letadel a ručních zbraní.

Článek

Ukrajinské protivzdušné obraně se i díky zbraním dodaným ze Západu daří z velké části ničit rakety či drony, které Moskva posílá na jejich území.

Přesto se Rusům v poslední době daří útočit i na vojenská letiště, jak Seznam Zprávy informovaly minulý týden. Údiv přitom vyvolal především fakt, že útok v ukrajinském vnitrozemí natočily ruské bezpilotní letouny.

Obránci proto –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ve snaze vypořádat se s nepřátelskými drony –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ sahají i po nezvyklých řešeních. Na sociálních sítích se objevilo video ultralehkého letadla A-22, na jehož palubě sedí kromě pilota i střelec, jenž se při tréninkovém letu snaží dron zničit pomocí ruční zbraně.

Záběry zveřejnil ukrajinský novinář Roman Bočkala, podle něhož přišlo s myšlenkou posadit střelce do ultralightu ukrajinské vojenské zpravodajství (HUR). Dodal, že se na letadlo složili dobrovolníci a přišlo na 35 000 dolarů, tedy v přepočtu přes 800 tisíc korun.

V úvahu přichází i nasazení verze A-22 vyzbrojené kulomety, která by hlídkovala nad důležitými letišti a ničila nepřátelské drony používané k monitorování těchto areálů pro raketové údery.

Bočkalou zveřejněné video není jediné svého druhu. Na sociálních sítích se objevily záběry nasazení cvičného stroje Jak-52.

Jak ale napsal server The Warzone, nasazení malých letadel nevyřeší hrozbu bezpilotních strojů. Je nutné si uvědomit, že většina cílů je pohyblivých, střelec se proto musí trefit co nejrychleji. Pak je tu problém včasného odhalení dronů a  upozornění posádky letadla.

V jaké fázi je nasazení ultralightů k lovu dronů, není známo. Pro Ukrajinu ale půjde v dohledné době o ještě palčivější otázku, a to kvůli očekávané dodávce desítky darovaných letounů F-16, jež bude nutné ukrýt a zabránit jejich monitorování.

Dá se předpokládat, že se stroje americké výroby stanou jedním z hlavních cílů, na něž se Rusové budou chtít zaměřit.

Analýza

V příštích týdnech by se mohly nad Ukrajinou objevit první západními státy věnované stroje F-16. Přesné parametry, a tím i přínos jsou zatím nejasné. Situaci však budou mít nelehkou.

Doporučované