Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Politici a diplomaté evropských států otevřeně mluví o tom, že je potřeba se připravit na to, jak válkou na Ukrajině zahýbe zvolený americký prezident. Jeden z argumentů, kterými německý kancléř Olaf Scholz obhajoval svůj kritizovaný telefonát s ruským prezidentem byl, že přece s Vladimirem Putinem nemůže mluvit jen Donald Trump.
Ukrajinští představitelé oproti tomu volí aspoň na veřejnosti zdrženlivější přístup a k Trumpovým plánům se příliš nevyjadřují.
Jedinou jistotou zůstává, že nastupující šéf Bílého domu se chce pokusit o dojednání příměří, chce donutit k diskuzi přímo Kreml. V Kyjevě mají podle všeho za to, že Trump zatím žádný detailní plán postupu nemá. A pokud ho měl, musí ho teprve teď, když získal přístup k tajným dokumentům, přizpůsobit realitě.
Zatím na Trumpa netlačit
„Pro Ukrajinu nemá smysl zatím na Trumpa tlačit, protože on nemá řešení. Čím silněji budeme tlačit, tím dříve můžeme přijít k řešení, které se nám vůbec nebude líbit,“ vysvětlil deníku Ukrajinská pravda nejmenovaný ukrajinský diplomat. Kyjev si uvědomuje, že Trump musí většinu energie věnovat sestavování vlády a na Ukrajinu nemá tolik času.
To ale neznamená, že se Ukrajina nepřipravuje. Naopak s pomocí zákulisní práce a budování kontaktů s lidmi v Trumpově nejbližším okruhu se snaží, aby nezůstala stranou důležitých rozhodnutí.
Taktiku Kyjeva obsáhle popsal zmíněný ukrajinský deník, jehož politický zpravodaj Roman Romanjuk kvůli tomu mluvil s několika lidmi z ukrajinské diplomacie. Všichni hovořili pod podmínkou anonymity.
Celá strategie se dá stručně shrnout slovy: čekat na příležitost a nikoho nenaštvat. Vliv na to má i Trumpova pověstná nepředvídatelnost.
Kyjev se nenechává odradit tím, že v Trumpově okolí se pohybuje hned několik lidí, kteří se nebojí ostrých vyjádření vůči Ukrajině. Patří mezi ně například nejstarší syn budoucího prezidenta Donald Trump mladší, nastupující viceprezident J. D. Vance nebo nejbohatší muž světa Elon Musk.
„O všem rozhoduje Trump. Ale Republikánská strana není jen Trump a určitě ne jeho ‚nový tým‘. Tradiční členy strany lidé jako Musk velmi znervózňují a konflikty se nedají vyloučit,“ dal nahlédnout do přemýšlení ukrajinského vedení jeden ze zdrojů.
Přátelé Ukrajiny v pozadí
V Kyjevě tak spoléhají na to, že Trump bude muset naslouchat požadavkům strany, kterou v Kongresu zastupuje řada lidí nakloněných Ukrajině. A jako klasické konzervativce vnímají i některé muže, jež si Trump vybral do pozic, které budou pro Ukrajinu zásadní.
Jde o kandidáta na ministra zahraničí Marca Rubia nebo poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze. Spíše do této skupiny spadá i zvláštní zmocněnec pro dojednání míru na Ukrajině Keith Kellogg, jehož jmenování Trump oznámil ve středu. Dva poslední zmínění ostatně už Trumpovi předložili návrhy, jak by konflikt řešili (viz infobox).
Jaké návrhy má Trump na stole?
Nově designovaný zmocněnec pro Ukrajinu Keith Kellogg už před volbami představil Trumpovi návrh, podle kterého by Spojené státy podmínily další vojenskou pomoc Ukrajině její účastí na mírových rozhovorech s Ruskem.
Z druhé strany chce dotlačit Moskvu k jednáním pohrůžkou, že v opačném případě USA razantně zvýší pomoc Ukrajině. Členství Kyjeva v NATO by bylo smeteno ze stolu, ale Ukrajina by měla dostat bezpečnostní garance.
Právě Kelloggův plán podle dvou zdrojů americké stanice CNN teď zvažuje i Trumpův poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz, který prý už během rozhovorů počítá se zastavením bojů a zmrazením frontové linie.
Kellogg pracuje ale i s návrhem od Richarda Grenella, bývalého šéfa amerických tajných služeb a Trumpova blízkého spojence. O tom se ví jen to, že navrhuje vytvoření „autonomních regionů“ na Ukrajině, aniž by bylo jasné, co to má přesně znamenat.
Další diskutovanou možností je ponechat Rusku všechna dobytá území výměnou za vstup Ukrajiny do NATO, i když tomu je podle CNN v Trumpově okolí nakloněn jen málokdo.
Podle jednoho ze zdrojů bude až do inaugurace plánované na 20. ledna hlasitější první skupina. „Proto se všichni přátelé Ukrajiny zatím veřejně tolik neprojevují, aby neupadli v nemilost,“ vysvětluje.
Ukrajinská ambasáda, ministerstvo zahraničí i kancelář prezidenta Volodymyra Zelenského si tak podle deníku budují pozice. Soustředí se na lidi v Kongresu, republikány i demokraty, i na Trumpův tým. Mají prý dobré kontakty i v Mar-a-Lago, floridském sídle zvoleného prezidenta, kde se formuje nová vláda.
Například velvyslankyně ve Washingtonu Oksana Markarovová prý využívá toho, že v době první Trumpovy vlády byla ministryní financí a má tak kontakty mezi lidmi, kteří jsou nastupujícímu šéfovi Bílého domu blízcí.
Podle informací Ukrajinské pravdy se vydařily i nedávné americké návštěvy ministra zahraničí Andrije Sybihy a klíčového Zelenského poradce Andrije Jermaka.
Význam Kurské oblasti
V kanceláři ukrajinského prezidenta si dobře uvědomují, že bez Američanů donutí Rusko k jednání jen stěží. „Nemáme nic, jak je (Rusy) vyděsit a jak na ně vyvinout tlak, aby ustoupili. Bez Trumpa nebude nic fungovat. Proto v klidu sedíme, udržujeme se v Kursku a čekáme na leden,“ shrnul deníku zdroj ze Zelenského okolí.
O diplomatické funkci ukrajinské ofenzivy do ruské Kurské oblasti se mluví už od jejího srpnového spuštění. Ruská armáda na útok zprvu takřka nereagovala, v posledních týdnech už se ji pokouší odrazit, a to i s pomocí vojáků, které jí na pomoc poslala Severní Korea.
Moskva tak část území dobyla zpět, ale aktuálně se tam situace opět nevyvíjí podle představ ruských generálů. Rozsah území kontrolovaného ukrajinskými silami se nezmenšuje a ruské lidské ztráty rostou. Ale: Jak uvádějí i účastníci bojů na ukrajinské straně, ruské rezervy jsou značné.
V dalších částech fronty jsou boje v poslední době intenzivnější než dřív, a to hlavně z ruské strany, která není v takové personální nouzi jako Ukrajina.
Bezpečnostní expert Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy za tím vidí právě fakt, že Moskva i Kyjev počítají s konáním rozhovorů v příštím roce. „A obě strany moc dobře vědí, že kde bude noha mého vojáka, tak tam budu jednat z pozice síly,“ řekl v podcastu Seznam Zpráv Ptám se já. Bříza proto souhlasí i s důležitostí Kurské oblasti.