Článek
Zatímco sopku Vesuv, která zlikvidovala slavné Pompeje, zná asi každý, o její „kolegyni“ Campi Flegrei slyšel málokdo, a to přesto, že může být ještě nebezpečnější. Navzdory tomu, že oproti majestátnímu Vesuvu klame tělem, neměla by se Campi Flegrei brát na lehkou váhu.
Aktuální vědecká publikace v časopise Nature’s Communications Earth & Environment upozorňuje, že v oblasti kaldery se v zemské kůře neustále zvyšuje napětí.
„Neříkáme, že dojde k erupci, říkáme, že podmínky pro erupci jsou příznivější,“ citovala agentuře AFP Christopher Kilburn z britské University College London, který spolupracoval s mezinárodním týmem vědců.
Za „extrémně nebezpečnou“ označil kalderu spoluautor studie Stefano Carlino.
Aktuální studií rozšířil tým svou práci z roku 2016 a potvrdil sedm let starou předpověď o rostoucím neklidu v oblasti kaldery. „Zkoumáním procesů v oblasti Campi Flegrei jsme dospěli k závěru, že se možná blíží ke kritické fázi, kdy jakákoliv další aktivita zvýší možnost erupce,“ uváděl tehdy Kilburn.

Oblast sopečné kaldery Campi Flegrei.
Současná práce ukazuje, že od roku 2019 narůstá počet malých zemětřesení a zároveň se vyklenuje povrch kaldery.
Například přímořské město Pozzuoli se od 50. let zvedlo o téměř čtyři metry. Vyklenování kaldery a následné propadnutí se sice odehrává v cyklech, ale podle studie po něm nenásleduje úplné uvolnění napětí – to se naopak hromadí.
Na možnou erupci proto podle studie nemusí upozornit sílící zemětřesení. „Případné erupci by mohly předcházet relativně slabé signály, jako je menší rychlost zemního zdvihu a méně častá zemětřesení,“ uvedli autoři studie.
Vulkanická kaldera Campi Flegrei (česky Flegrejská pole nebo Planoucí pole) má průměr 13 kilometrů a naposledy vyvrhla lávu, popel a kameny v roce 1538. Její erupce před 30 000 lety dokonce pravděpodobně přispěla k vyhynutí neandertálců.
Kaldera vznikla před 40 tisíci lety během mohutné sopečné erupce. Z většiny je zaplavena mořem, nachází se ale jen několik kilometrů od Neapole, v jejíž aglomeraci žije přes tři miliony lidí.
Podle spoluautora studie Stefana Carlina je pravděpodobnost, že dojde k velké erupci, „velmi nízká“. „Pravděpodobnější jsou malé erupce,“ uvedl. Přesnou předpověď vědci poskytnout neumí, upozorňují ovšem, že je potřeba připravit se na všechny možnosti.
V nejrizikovější oblasti, kterou italské úřady označily jako „červenou zónu“, žije půl milionu lidí. Dalších 800 tisíc lidí žije ve „žluté zóně“ s o něco nižším rizikem.
Úřady mají podle AFP připravený evakuační plán na vystěhování lidí do tří dnů. Každý měsíc se také aktualizuje stupeň rizika. „V Pozzuoli v současné době platí žlutý stupeň pohotovosti,“ řekla agentuře mluvčí radnice rady Giordana Mobiliová. Jde o 2. stupeň z celkových tří. Místní obyvatelé dostávají výstrahy o všech zemětřeseních o síle 1,5 nebo větší.