Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
U hrobu ruského opozičního předáka Alexeje Navalného se v neděli v Moskvě u příležitosti prvního výročí jeho smrti v trestanecké kolonii sešly navzdory hrozbě represí stovky lidí, uvedly světové agentury. Ruské úřady přičítají Navalného smrt, která byla oznámena 16. února 2024, přirozeným příčinám. Jeho rodina a spojenci to odmítají a tvrdí, že byl zabit v trestanecké kolonii za polárním kruhem na příkaz Kremlu.
Podle agentury DPA v neděli policie umožnila lidem přístup na moskevský Borisovský hřbitov, aby na Navalného hrob mohli položit květiny. Vzdát hold přednímu kritikovi Kremlu přišli také někteří zahraniční diplomaté, včetně americké velvyslankyně v Moskvě Lynne Tracyové a velvyslance EU v Rusku Rolanda Galharaguea.
Navalného památku přišel uctít také John Geering, australský velvyslanec v Rusku. „Ctíme jeho oddanost demokracii a boji proti nespravedlnosti v Rusku. Za jeho smrt ve vězení nese odpovědnost výhradně ruská vláda,“ napsal na síti X.
Today, one year after the death of Alexei #Navalny, I laid flowers at his grave in Moscow. We honour his commitment to democracy and fight against injustice in Russia. Australia holds the Russian Government solely responsible for his death in prison. pic.twitter.com/UxIk7JMFxi
— John Geering (@PosolAustralia) February 16, 2025
Vdova po Navalném Julija Navalná na instagramu napsala, že za poslední rok nebylo dne, kdy by na svého muže nemyslela, nesmála se s ním, neradila se s ním či se s ním nepřela. „Moc tě miluji, moc mi chybíš, moc se mi stýská,“ uvedla.
Evropská unie v neděli podle agentury AFP v prohlášení zveřejněném rok od Navalného úmrtí uvedla, že za smrt opozičníka nese „konečnou odpovědnost“ ruský prezident Vladimir Putin. Vyzvala také k propuštění všech politických vězňů v Rusku.
Navalného pohřbu se loni 1. března zúčastnily desetitisíce lidí, což byl vzácný projev vzdoru v zemi, kde jakékoliv pouliční shromáždění nebo či dokonce jen individuální veřejné projevy vzdoru často vedou k okamžitému zatčení.
V roce 2020 byl Navalnyj otráven nervově paralytickou látkou, z čehož obvinil Kreml, který to naopak vždy popíral. Jeho rodina a spojenci docílili toho, že byl k léčbě letecky přepraven do Německa. O pět měsíců později se vrátil do Ruska, kde byl okamžitě zatčen a uvězněn na poslední tři roky svého života.