Článek
Ruský nezávislý kanál Dožď obnovil v pondělí večer své vysílání. „V nejbližších dvou hodinách budeme mluvit o hlavních zprávách dnešního dne. Tuto větu jsem neřekl čtyři a půl měsíce,“ zahájil zprávy moderátor Tichon Dzjadko.
Jen několik dní po invazi televizi zablokovaly ruské úřady za to, že televize označovala invazi slovem válka. Mnoho zaměstnanců ze země kvůli obavám o bezpečnost uteklo a začalo pracovat na obnově kanálu v zahraničí.
Televize začala vysílat z Lotyšska, odkud živě zprávy přenášela i na svém YouTube kanálu. Právě YouTube se jeví podle analytiků jako hlavní prostředek, jak dostat informace k lidem v Rusku, kteří si ho mohou naladit přes virtuální soukromé sítě VPN.
Kanál bude zprávy přenášet na YouTube a také přes několik kabelových sítí. Televize bude prozatím vysílat jen několik hodin denně, plný provoz plánuje obnovit na podzim. Stanice uvedla, že získala vysílací licenci Evropské unie a studia bude mít v Rize, Amsterdamu, Tbilisi a Paříži.
Po invazi přijatý ruský zákon zakazuje šíření „nepravdivých informací“ o tamní armádě. Za zveřejnění údajných dezinformací hrozí trest až 15 let vězení. Mediální regulátor Roskomnadzor zakázal sdělovacím prostředkům označovat ruskou vojenskou agresi za válku nebo invazi a požaduje, aby ji nazývaly „zvláštní vojenskou operací“.
Ruský telekomunikační úřad obvinil Dožď z podněcování k extremismu, povzbuzování k protestům, zneužívání ruských občanů a masového narušení veřejného klidu a bezpečnosti.
Legislativní změna donutila všechna ústřední ruská nezávislá a liberálně orientovaná média, jako je rádio Echo Moskvy nebo deník Novaja gazeta, utlumit svou činnost.
Just as we have over the last 12 years, we will talk about news and events without censorship or manipulation. The return of TV Rain on the air will be a step by step process. First, we will resume broadcasting the news. Later, we will bring back the talk shows.
— Дождь (@tvrain) July 18, 2022
Ruské úřady zablokovaly také některé sociální sítě nebo zpravodajské weby, jako například ruskou pobočku RFE/RL nebo německou Deutsche Welle.
V prvních týdnech války přerušilo svou činnost v Rusku kvůli nově přijatému zákonu také několik velkých mezinárodních televizních stanic, včetně BBC nebo CNN. BBC svůj tamní provoz již obnovila.