Hlavní obsah

Turecko stojí po boku Ukrajiny, řekl Erdogan po schůzce se Zelenským

Foto: Profimedia.cz

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vpravo) a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vlevo) při příjezdu generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese 18. srpna 2022 ve Lvově na Ukrajině.

Zelenskyj doplnil, že s Erdoganem projednával možnosti, jak zlepšit ukrajinsko-ruskou dohodu o vývozu obilí z ukrajinských přístavů, kterou na konci července pomohlo zprostředkovat OSN a Turecko.

Článek

Turecko stojí po boku Ukrajiny, řekl ve čtvrtek turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem ve Lvově na západní Ukrajině.

S oběma lídry Erdogan jednal o možném ukončení války s Ruskem. Zelenskyj označil Erdoganovu návštěvu za silný signál podpory, možná jednání s Ruskem ale podmínil stažením ruských vojsk z Ukrajiny.

„Byli jsme a stále jsme po boku našich ukrajinských přátel,“ řekl podle agentury AFP po skončení jednání ve Lvově Erdogan. Sdělil také, že se svým ukrajinským protějškem i šéfem OSN projednával, jak využít pozitivní atmosféry vytvořené díky dřívější ukrajinsko-ruské dohodě o obilí k nastolení trvalého míru.

„Návštěva tureckého prezidenta na Ukrajině je silný signál podpory od tak silného státu,“ uvedl po schůzce Zelenskyj na sociální platformě Telegram. Podle agentury Reuters také řekl, že jednání s Ruskem budou možná až ve chvíli, kdy ruské síly opustí nezákonně okupované ukrajinské území.

Zelenskyj doplnil, že s Erdoganem projednával možnosti, jak zlepšit ukrajinsko-ruskou dohodu o vývozu obilí z ukrajinských přístavů, kterou na konci července pomohlo zprostředkovat OSN a Turecko. Dalším tématem jednání podle něj byla situace v Záporožské jaderné elektrárně, od níž je v posledních dnech hlášeno ostřelování. Erdogan v souvislosti s elektrárnou řekl, že si nepřeje zažít „nový Černobyl“, tedy havárii podobnou té, která se odehrála v roce 1986 v ukrajinské černobylské jaderné elektrárně.

Turecko se snaží ohledně války na Ukrajině vystupovat jako neutrální prostředník. Válku sice odsoudilo, k západním sankcím uvaleným na Rusko se ale nepřipojilo. Neoznámilo ani oficiální vojenskou pomoc Kyjevu, přestože turecká firma Baykar, v jejímž vedení je také Erdoganův zeť, dodává na Ukrajinu bezpilotní letouny Bayraktar. Ty byly nasazeny hned v prvních hodinách od propuknutí ruské invaze a staly se jedním ze symbolů ukrajinského odporu.

Jak se Turecko staví k Rusku?

Turecko bude za ruský plyn částečně platit v rublech, uvedla na začátku srpna Moskva. Putin s Erdoganem se kromě toho za čtyři hodiny rozhovorů v letovisku na černomořském pobřeží dohodli na rozšíření spolupráce v dopravě, zemědělství nebo stavebnictví.

Erdogan po čtvrteční schůzi řekl, že se Zelenským a Guterresem projednával také výměnu válečných zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem a že později toto téma probere s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. S ním se Erdogan začátkem měsíce setkal v Soči. Podle místopředsedy ruské vlády Alexandra Novaka se Putin s Erdoganem v Soči dohodli, že Turecko bude za ruský plyn částečně platit v rublech.

Zelenskyj se ve čtvrtek na chvíli sám ujal role tlumočníka poté, co jeho překladatel nedokázal správně přeložit – a zkrátil jeho výroky na tiskové konferenci s Guterresem a Erdoganem. Zelenskyj, který na veřejnosti raději mluví ukrajinsky, byl podle Reuters viditelně podrážděný.

„A já jsem mluvil o okně příležitosti. Řekl jsem, že se to nedá vyřešit, protože … každý den vidíme zbraně a střelbu z ruské strany,“ prohlásil. „A řekl jsem: ‚Slava Ukrajini‘ (sláva Ukrajině),“ dodal Zelenskyj. „Sláva Ukrajině,“ odpověděl pohotově jeho překladatel. „Moc vám děkuji. Je to důležité,“ řekl mu Zelenskyj.

Doporučované