Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Turecko usiluje o posílení své role na Blízkém východě a využívá k tomu i válkou zdecimovanou Sýrii.
Ankara se chce zaměřit na zprovoznění letecké základny Tijas, známé také jako T-4, která se nachází mezi městy Homs a Palmýra, a pak ji také využívat. Informují o tom například izraelský server The Jerusalem Post nebo server Middle East Eye s odkazem na své zdroje ze západních zpravodajských služeb.
Už začátkem února jednal prozatímní syrský prezident Ahmad Šará v turecké metropoli se svým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Součástí rozhovorů byla i témata týkající se vzniku tureckých leteckých základen ve střední Sýrii a výcviku nové syrské armády. Vojenská přítomnost a vliv v Sýrii jsou pro Turecko důležité i z hlediska vnitřní bezpečnosti.
Západní zpravodajský zdroj řekl The Jerusalem Post, že Turecko má zájem Sýrii poskytovat protivzdušnou obranu, a to částečně i přes svou přítomnost na základně T-4, která byla aktivní už v období vlády svrženého syrského prezidenta Bašára Asada. Podle téhož zdroje má Turecko v úmyslu přeměnit základnu T-4 na zařízení pro bezpilotní letouny.
V posledních týdnech byl vojenský komplex několikrát cílem izraelských leteckých úderů. V pondělí izraelské ministerstvo obrany oznámilo, že cílem útoku bylo dát syrskému vůdci Ahmadu Šarovi signál, že Izrael nepřipustí žádná omezení svého jednání v syrském vzdušném prostoru.

Izraelské údery v Sýrii. Jeden z nich zasáhl i základnu T-4.Video: x.com/idfonline
„Zřízení základny tureckého letectva v syrské Palmýře by mohlo zvýšit regionální napětí a zvýšit riziko konfliktu s Izraelem. Jakákoli významná turecká vojenská přítomnost, zejména na strategických místech, jako je Palmýra, by mohla být vnímána jako ohrožení izraelských bezpečnostních zájmů,“ sdělil anonymní zdroj z izraelské armády serveru The War Zone.
Web Middle East Eye uvedl, že na základně T-4 bude rozmístěn systém protivzdušné obrany Hisar a také systém S-400 ruské výroby. Jen připomeňme, že nákup ruského protivzdušného systému před lety tvrdě kritizovaly USA i NATO.
Na sociální síti X se objevily fotografie ruského systému, který má být umístěn na T-4. Základna má pomoct Turecku nastolit vzdušnou nadvládu v regionu a podpořit jeho úsilí v boji proti teroristům z tzv. Islámského státu, který je v Sýrii stále aktivní.
Turecko podle syrské tiskové agentury North Press Agency začíná budovat základnu i v severní Sýrii. „Turecké síly začaly v posledních dnech zřizovat vojenskou základnu uvnitř vojenské letecké základny Menagh v severozápadní provincii Aleppo,“ napsala agentura.
Turecko chce tuto leteckou základnu přeměnit „v plně funkční základnu protivzdušné obrany, včetně obnovy přistávacích ploch pro vrtulníky, jako součást úsilí o posílení své vojenské přítomnosti v severní Sýrii,“ shrnuje North Press Agency.
Objevují se také zprávy o tom, že Ankara buduje základnu v severozápadní Sýrii poblíž města Manbidž.
Ruské základny
Své základny v Sýrii se snaží udržet i Moskva. Rusko bylo hlavním podporovatelem svrženého autoritářského režimu, na jehož straně se od září 2015 angažovalo i vojensky v občanské válce, jež v zemi vypukla v roce 2011.
Na základě několika zdrojů obeznámených s vyjednáváním mezi prozatímní vládou v Damašku a Moskvou, si Rusko pravděpodobně svou vojenskou přítomnost v Sýrii udrží, byť v menší míře, napsala už dříve agentura Bloomberg.
Svoji roli může sehrát i to, že také Moskva může syrské vládě pomoci v boji proti Islámskému státu. Případné setrvání Rusů v Sýrii by zřejmě nepotěšilo řadu evropských představitelů, kteří si přáli, aby vojáci zemi opustili, což by znamenalo oslabení ruské pozice ve východním Středomoří.